Rădeşti (Alba)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Rădeşti (Alba)
Komunë
Vendndodhja
Rădeşti (Alba) (Rumania)
Rădeşti (Alba)
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Alba
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 30,00 [1] km2
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Leorinţ, Meşcreac, Rădeşti, Şoimuş
Koordinatat 46° 16′ 0″ Veri

23° 43′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 1.321 [2] banorë

Rădeşti (Alba) është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.321 banorësh dhe sipërfaqe 30,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Leorinţ, Meşcreac, Rădeşti, Şoimuş.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)