Reç (Mali i Zi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Reçi të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}


Flag of Montenegro.svg Fshatra në Mal të Zi
Noimage.png
Emri: Reç
Komuna: e Ulqinit
Krahina etnografike/gjeografike: -
Popullsi: 66 banorë
Kodi postal: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: 35
Gjerësia gjeografike: 41° 55' 16 Veri
Gjatësia gjeografike: 19° 21' 49 Lindje
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës

Reç, (malazezisht: Реч/Reč) është vendbanim në Komunën e Ulqinit.Që nga viti 1960 shumë njerëz të Rečit filluar immigrating në Shtetet e Bashkuara.Zona është një vend primar për tokën bujqësore, gjueti dhe peshkim.

Reç është e ndarë në dy pjesë:


Gjeografi[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Popullsia Lëvizja e pop. gjat shek. të XX-të
1948 159 [[]]
1953 201
1961 243
1971 271
1981 297
1991 368
2003 205

Struktura nacionale :

shqiptarë 66; 92.95%
malazezë 4; 5.63%

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]