Rio de Zhaneiro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Rio de Zhaneiro
Município do Rio de Janeiro
—  Bashki  
Njohur si Cidade Maravilhosa ("Qyteti i Mrekullueshëm") ose thjesht Rio
stema_figura
Stema
Bandeira da cidade do Rio de Janeiro.svg
Flamuri
Pamje nga Rio de Zhaneiro

Nga lart, e majta në të djathtë: Krishti Shëlbuesin, Ura Rio-Niterói, Qendra nga Gjiri Guanabara, Maracana Stadium, Teleferiku Sugarloaf, Trotuar në Copacabana Beach dhe panoramë e qytetit e marrë nga Corcovado.

Administrimi
Shteti Flag of Brazil.svg Brazili
Kryetari Eduardo Paes
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:22°54′30″ Jug 43°11′47″ Perëndim 22.908333° Jug 43.196389° Perëndim22°54′30″ Jug 43°11′47″ Perëndim 22.908333° Jug 43.196389° Perëndim
Sipërfaqja 1,260 km2
 •  aglomerati 4.557 km2
Popullsia 6.323.037 banorë (2010)
 •  aglomerati 12.387.000 banorë
Dendësia 4,781
Informacione të tjera
Etnohoronimi Carioca
Themelimi 1 mars, 1565
Zona Kohore UTC−3
 •  ora verore UTC−2
Prefiksi +55 21
Kodi Postar 20000-000
Vendndodhja
Koordinatat nuk gjenden ose janë jashtë mbulimit të hartës (Brazili )
Vendndodhja në shtetin e Rio de Janeiro

Vendndodhja në shtetin e Rio de Janeiro
www.rio.rj.gov.br
(portugalisht )

Rio de Janeiro (sqt. Rio de Zhaneiro) është qyteti i dytë për kah madhësia i Brazilit dhe kryeqytetit i shtetit federal me të njejtin emër. Ai gjendet në gjirin e Guanabarasë në juglindje të shtetit. Emri (portugalisht për „lumi i janarit“) doli, për shkak se Gaspar de Lemos1 janar 1502 kur e zbuloi gjirin, gabimisht mendoi që është goja e një lumit të madh. Në qytet jetojnë 6.023.699 banorë dhe 11.719.708 në rrethinën e tij. (1 janar 2005).

Prej 1763 deri 1960 Rio de Janeiro ka qenë kryeqytetit i Brazilit, pastaj ketë funksion e mori Brasília.