Rock 'n' Roll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Rock and roll (e shkruar ndryshe si Rock & roll ose Rock ’n’ roll), është zhanër i muzikor, i populluar më shumë në SHBA pas luftës së dytë botërore[1][2].

Artistë më të njohur që kanë luajtur muzikën rock`n`roll janë : Elvis Presley, Big Joe Turner, Chuck Berry, Bo Diddley, Fats Domino, Little Richard, Jerry Lee Lewis dhe Gene Vincent.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Farley, Christopher John, 1946 is similar in style to Elvis Rocks But He's Not the First, July 06, 2004
  2. ^ Jim Dawson and Steve Propes, What Was The First Rock'n'Roll Record (1992), ISBN 0-571-12939-0.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]