Rrethimi i katërt i Krujës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Rrethimi i katërt i Krujës (1478)
Pjesë e Luftërat shqiptaro-osmane
Keshtjella.jpg
Kështjella e Krujës
Data 1478
Vendi Krujë, Shqipëri
Rezultati Fitorja vendimtare e osmanëve
Renia e Krujës
Pjesëmarrsit në konflikt
Shqipëria, Republika e Venecias Perandoria Osmane
Komandantët dhe udhëheqësit
Lekë Dukagjini Mehmed II
Davud Pasha[1]


Rrethimi i katërt i Krujës nga Perandoria Osmane ka ndodhur në 1478KrujëShqipëri, pas vdekjes së Skënderbeut, dhe rezultoi në pushtimin e qytetit pas dështimit të tre rrethimeve para.

Të demoralizuar dhe të rëndë të dobësuar nga uria dhe mungesa e furnizimeve nga rrethimi-vjeçar, mbrojtësit shqiptarë u dorëzua sulltanit Mehmeti II, i cili kishte premtuar atyre se ata mund të largohen të padëmtuara si këmbim. Shqiptarët u evakuan me familjet e tyre, megjithatë, osmanët nuk e mbajtën këtë premtim, duke vrarë burra dhe skllavërimin e grave dhe fëmijëve, duke marrë shumë nga gratë e reja si bashkëshorte. Një vit më vonë forcat osmane pushtuan Shkodrën e kontrolluar nga venedikasit, kështjella e fundit shqiptare u vu falas nën kontrollin nga osmanët. Pas kësaj, shqiptarët nuk kishin forcë për tu bashkuar dhe kurrë më nuk ishte kërcënim për Perandorinë Osmane, vetëm malësorët shqiptar dhe të fisit e vendeve malore veriore të Shqipërisë. Shumica e popullsisë shqiptare gradualisht do të konvertohet Islam, dhe Shqipëria mbeti pjesë e Perandorisë Otomane deri në fillim të viteve 1900.

Burimi[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]

  1. ^ (1992) Mehmed the Conqueror and His Time. Princeton University Press, 362. ISBN 9780691010786. Retrieved on 02 maj 2011.