S.S.C. Napoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
S.S.C. Napoli
S.S.C. Napoli logo.svg
Emri i plotë Società Sportiva Calcio Napoli SpA
Nofka Azzurri (Kaltra)
Partenopei
Themeluar 1 Gusht, 1926
Arena Stadio San Paolo, Napoli, Itali
(Kapaciteti: 60,240)
President Flag of Italy.svg Aurelio De Laurentiis
Menaxheri Flag of Spain.svg Rafael Benítez
Liga Serie A
2012-13 Serie A, Vendi 2
Webfaqja Faqja zyrtare e klubit
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si nikoqir
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si mysafir
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat e treta

Società Sportiva Calcio Napoli, shpesh i referuar me shkurtesën Napoli, është klub profesional futbollistik bazuar në Napoli, Kampanja, Itali. Klubi u themelua në vitin 1926 dhe që prej atëherë gati se gjithë historinë e vetë e ka kaluar në Seria A, kategoria më e lartë futbollistike në Itali.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Associazione Calcio Napoli[redakto | redakto tekstin burimor]

Napoli në rritje: Epoka e Maradonas[redakto | redakto tekstin burimor]

Rënia dhe rilindja[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtarët[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra aktuale[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 2 Shtator 2013 [1].

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
1 Flag of Brazil.svg Pt Rafael
3 Flag of Brazil.svg Mb Bruno Uvini
5 Flag of Uruguay.svg Mb Miguel Britos
7 Flag of Spain.svg Sm José Callejón
9 Flag of Argentina.svg Sm Gonzalo Higuaín
11 Flag of Italy.svg Mb Christian Maggio
13 Flag of Italy.svg Mf Davide Bariti
14 Flag of Belgium.svg Sm Dries Mertens
15 Flag of Italy.svg Pt Roberto Colombo
16 Flag of Italy.svg Mb Giandomenico Mesto
17 Flag of Slovakia.svg Mf Marek Hamšík (Zëvëndës-Kapiten)
18 Flag of Colombia.svg Mb Juan Zúñiga
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
19 Flag of Macedonia.svg Sm Goran Pandev
20 Flag of Switzerland.svg Mf Blerim Džemaili
21 Flag of Argentina.svg Mb Federico Fernández
22 Flag of Croatia.svg Mf Josip Radošević
24 Flag of Italy.svg Sm Lorenzo Insigne
25 Flag of Spain.svg Pt Pepe Reina (në huazim nga Liverpool)
27 Flag of Colombia.svg Mb Pablo Armero
28 Flag of Italy.svg Mb Paolo Cannavaro (Kapiten)
33 Flag of Spain.svg Mb Raúl Albiol
85 Flag of Switzerland.svg Mf Valon Behrami
88 Flag of Switzerland.svg Mf Gökhan İnler
91 Flag of Colombia.svg Sm Duván Zapata

Në Huazim[redakto | redakto tekstin burimor]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
Flag of Italy.svg Pt Antonio Rosati (tek Sassuolo deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Italy.svg Pt Luigi Sepe (tek Virtus Lanciano deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Italy.svg Mb Daniele Donnarumma (tek Como deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Argentina.svg Mb Ignacio Fideleff (tek Tigre deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Italy.svg Mb Alessandro Gamberini (tek Genoa deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Italy.svg Mb Luigi Vitale (tek Juve Stabia deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Italy.svg Mf Jacopo Dezi (tek Crotone deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Italy.svg Mf Marco Donadel (tek Verona deri më 30 Qershor 2014)
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
Flag of Morocco.svg Mf Omar El Kaddouri (tek Torino deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Uruguay.svg Mf Walter Gargano (tek Parma deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Italy.svg Mf Raffaele Maiello (tek Ternana deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Italy.svg Sm Emanuele Calaiò (tek Genoa deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Italy.svg Sm Camillo Ciano (tek Padova deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Italy.svg Sm Nicolao Dumitru (tek Cittadella deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Hungary.svg Sm Soma Novothny (tek Paganese deri më 30 Qershor 2014)
Flag of Chile.svg Sm Eduardo Vargas (tek Grêmio deri më 31 Dhjetor 2013)

Në bashkpronësi[redakto | redakto tekstin burimor]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
Flag of Italy.svg Mb Armando Izzo (bashkpronësi sëbashku me Avellino)[2]
Flag of Italy.svg Mf Luca Cigarini (bashkpronësi sëbashku me Atalanta)[3]
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
Flag of Italy.svg Sm Alessandro De Vena (Atalanta Invest in Cigarini Viareggio)[4]

Numrat e pensionuar[redakto | redakto tekstin burimor]

Stafi teknik dhe administrativ[redakto | redakto tekstin burimor]

Presidentët[redakto | redakto tekstin burimor]

Trajnerët[redakto | redakto tekstin burimor]

Rekordet dhe Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Ngjyrat, logoja dhe pseudonimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Sponsorët dhe prodhuesit[redakto | redakto tekstin burimor]

Tifozët dhe rivalët[redakto | redakto tekstin burimor]

Rivalët[redakto | redakto tekstin burimor]

Derbi[redakto | redakto tekstin burimor]

Miqësitë[redakto | redakto tekstin burimor]

SSC Napoli si kompani[redakto | redakto tekstin burimor]

Trofet[redakto | redakto tekstin burimor]

Kampion i Seria A, 1987

Serie Avendore dhe Kupat e vendit[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Coccarda Coppa Italia.svg Coppa Italia: 5
    • 1961-62, 1975-76, 1986-87, 2011-12, 2013-14.

Kupat Evropiane[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Skuadra e parë. Vizituar në 2 Shtator 2013.
  2. ^ Risoluzione Accordi Di Partecipazione (in Italian). Lega Serie A. 18 August 2013. Retrieved 2013-08-18. 
  3. ^ Atalanta Invest in Cigarini. Football Italia. 06 July 2013. Retrieved 2013-08-18. 
  4. ^ Risoluzione Accordi Di Partecipazione (in Italian). Lega Serie A. 18 August 2013. Retrieved 2013-08-18. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: S.S.C. Napoli – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale


LegaCalcio.jpg
Soccer.png
Seria A
1929-30 | 1930-31 | 1931-32 | 1932-33 | 1933-34 | 1934-35 | 1935-36 | 1936-37 | 1937-38 | 1938-39 | 1939-40 | 1940-41 | 1941-42 | 1942-43 | 1944 | 1945-46 | 1946-47 | 1947-48 | 1948-49 | 1949-50 | 1950-51 | 1951-52 | 1952-53 | 1953-54 | 1954-55 | 1955-56 | 1956-57 | 1957-58 | 1958-59 | 1959-60 | 1960-61 | 1961-62 | 1962-63 | 1963-64 | 1964-65 | 1965-66 | 1966-67 | 1967-68 | 1968-69 | 1969-70 | 1970-71 | 1971-72 | 1972-73 | 1973-74 | 1974-75 | 1975-76 | 1976-77 | 1977-78 | 1978-79 | 1979-80 | 1980-81 | 1981-82 | 1982-83 | 1983-84 | 1984-85 | 1985-86 | 1986-87 | 1987-88 | 1988-89 | 1989-90 | 1990-91 | 1991-92 | 1992-93 | 1993-94 | 1994-95 | 1995-96 | 1996-97 | 1997-98 | 1998-99 | 1999-00 | 2000-01 | 2001-02 | 2002-03 | 2003-04 | 2004-05 | 2005-06 | 2006-07
Kampionati Italian i Futbollit
1898 | 1899 | 1900 | 1901 | 1902 | 1903 | 1904 | 1905 | 1906 | 1907 | 1908 | 1909 | 1909-10 | 1910-11 | 1911-12 | 1912-13 | 1913-14 | 1914-15 | 1919-20 | 1920-21 | 1921-22 | 1921-22 | 1922-23 | 1923-24 | 1924-25 | 1925-26 | 1926-27 | 1927-28 | 1928-29