Salcburgu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Salzburg)
Shko te: navigacion, kërko
Salzburg
Såizburg
Qytet
noform
Qendra e Qytetit
Vendndodhja
Salzburg (Austria)
Salzburg
Administrimi
Shteti Flamuri Austria
Shteti federal Salzburgu
Qarku Qarku Statutori
Kryetari i Bashkisë Heinz Schaden
Partia Partia Social Demokratike e Austrisë
Statistika dhe Transporti
Lartësia 424 m (m.n.d.)
Sipërfaqja 65.678 km2
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 5020
Prefiksi 0662
Targa S
Koordinatat 47° 48′ 0″ Veri

13° 02′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 148,078 banorë
Dendësia 2,255 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.stadt-salzburg.at

Salzburg (sqt. Salcburg) është një qytet në pjesën perëndimore të Austrisë. Pozita gjeografike e tij ben te mundur nje zhvillim turistik te gjithe zones(Land-it te Salcburgut). Njihet në të gjithë botën si qyteti ku është lindur kompozitori me famë botërore Wolfgang Amadeus Mozart. Në Austri nihet gjithashtu si pika e sporteve dimërore siç është Ski'imi, patinazhi artistik gjithashtu dhe Bialthon. Qeverisja e ketij Land-i është ndikuar për shkak të pozitës gjeografike, ndodhet 220 kmm larg nga Vjena e gjithashtu 225 km larg nga München, nga te dyja keto qytete dhe ndikimi kulturor I ketyre qytetve të medhaja ka qenë tepër i madh.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]