Samuel Eto'o

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Samuel Eto'o
Eto'o Inter.jpg
Eto'o në 2011
Të dhënat personale
Emri i plotë Samuel Eto'o Fils
Data e lindjes 10 Mars 1981 (33 vjeçar)
Vendi i lindjes Douala, Kamerun [1]
Gjatësia 1.79[2] [3]
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Chelsea
Numri 29
Karriera në rini r
1992–1997 Kadji Sports Academy
Karriera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1997–2000 Real Madrid 3 (0)
1997–1998 Leganés (Huazim) 30 (4)
1999 Espanyol (Huazim) 0 (0)
2000 Mallorca (Huazim) 19 (6)
2000–2004 Mallorca 120 (48)
2004–2009 Barcelona 145 (108)
2009–2011 Internazionale 67 (33)
2011–2013 Anzhi Makhachkala 53 (25)
2013– Chelsea 11 (3)
Kombëtarja
2000 Kameruni U–23 6 (1)
1997– Kameruni 112 (55)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 23:09, 9 Nëntor 2013 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 20:50, 29 Gusht 2013 (UTC)

Samuel Eto'o Fils (lindur më 10 Mars 1981) është një futbollistë kamerunas i cili luan aktualisht si sulmues me ChelseanPremier League dhe me kombëtaren Kamerunase. Eto'o është stërvitur tek Kadji Sports Academy [4]. Ai zotëron pasaportë spanjolle, duke bërë të mundur që të mos numërohet në mesin e "lojtarëve të huaj" që punojnë në Bashkimin Evropian.

Eto'o ka shënuar më shumë se 100 Gola në 5 sezone me Barcelonën, dhe gjithashtu mban rekodin si lojtari afrikan me më shumë ndeshje në La Liga [5]. Në 2010, ai u bë lojtari i parë që fiton 2 herë rresht Tripletë europiane pas suksese të arritura me Interin dhe Barçën. Ai është lojtari i dytë që ka shënuar në 2 finale të Champions Leagues dhe lojtari i katërt pas Marcel Desailly, Paulo Sousa, dhe Gerard Piqué që e fiton Champions Leaguen 2 herë me 2 skuadra të ndryshme. Ai është lojtari afrikan më i nderuar i të gjitha kohërave duke fituar çmimin Lojtari Afrikan i Vitit për një numër rekord 4 herë: 2003, 2004, 2005, dhe 2010. Ai ishte i treti për çmimin FIFA Lojtari Botëror i Vitit në vitin 2005.

Si pjestar i kombëtares Kamerunase, Eto'o ishte pjesë e skuadrës që fitoi Turnamentin Olimpik në vitin 2000. Ai gjithashtu ka marrë pjesë në 3 Kupa Bote dhe 6 Kupa Afrikane (duke fituar 2 prej tyre) duke qënë edhe golashënuesi më i mirë në histori me 18 Gola. Ai është edhe golashënuesi më i mirë i kombëtares dhe lojtari me më shumë ndeshje respektivisht me 55 Gola dhe 112 ndeshje.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Real Madrid[redakto | redakto tekstin burimor]

Samuel Eto'o hyri tek sistemi i akademisë së Real Madrid në vitin 1997, por ai mund të stërvitej vetëm me Real Madrid B sepse ishte ende i ri. Real Madrid B kishte rënë në Segunda División B, ku lojtarët jo–europian nuk lejoheshin të luanin, dhe si rezultat, ai u huazua në skuadrën e divizionit të dytë CD Leganés për sezonin 1997–98. Pas luajti në 30 ndeshje dhe shënoi vetëm 4 Gola, ai u rikthye në Madrid në fund të sezonit 1998–99. Në Janar 1999, ai u huazua tek RCD Espanyol [6], por dështoi të luante ndonjë ndeshje për klubin.

Mallorca[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezonin tjetër, në merkaton e transferimeve të dimrit, ai u transferua tek skuadra e La Liga-s, RCD Mallorca në formën e huazimit, duke shënuar 6 Gola në 19 ndeshje. Në fund të sezonit, Eto'o u largua nga Real Madrid, duke firmosur për Mallorcan, e cila i dhuroi Realit shifrën rekord 4.4 £.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Samuel Eto'o Fils. FC Internazionale Milano. Vizituar në 12 January 2009.
  2. ^ Samuel Eto'o Fils
  3. ^ Samuel Eto'o Chelsea
  4. ^ "In Cameroon, Samuel Eto'o Reigns as Uncrowned King – Photo Essays". Time. 2 Qershor 2010. 
  5. ^ Phil Minshull (5 Maj 2008). Eto'o sets La Liga record. BBC Sport. Retrieved 5 Maj 2008. 
  6. ^ QUI SUIS JE ? Samuel, Eto´o Fils