Selaniku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Selanik
Θεσσαλονίκη
Vendndodhja
Pamja nga veriu
Pamja nga veriu
Statistika
Popullsia
-dendësia
363.987 banorë
{{{dëndësia}}} banorë/km²
Sipërfaqja 17,832 km²
Administrata
Shteti Greqia
Qarku Selanik (Νομός Θεσσαλονίκης)
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare www.thessalonikicity.gr
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse

Selaniku (greqisht: Θεσσαλονίκη [thesaloniki]), është i dyti-qyteti i dytë më i madh në Greqi dhe kryeqyteti i rajonit të Maqedonisë Qendrore, si dhe kryeqytet i Administratës së Decentralizuar të Maqedonisë dhe Thrakisë.

Selaniku është qendra e dytë më e madhe ekonomike, industriale, tregtare dhe politike e Greqisë.

Qyteti shtrihet përgjat Gjirit celularë Selanikut NË Nje Deri Do To gjatësi 17 km, përbëhet redaktorët Deri Do To 13 komunave.

Qyteti është i njohur për nga përmndoret dhe ndërtesat bizantine dhe otomane. Për shqiptarët selaniku ka mbetë në kujtesë të hidhur sepse nëpër të shkonin lumenj të gjatë të emigrantëve shqiptarë të përdjekur nga ushtritë sërbe gjat shek 19 dhe 20.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në Greqi është qyteti i dytë për nga rëndësia ekonomike, industriale, qendër tregtare dhe kulturore, si dhe ka rëndësi të madhe në aspektin e komunikacionit në Evropën juglindore. Porti tregëtar i qytetit është shum i rëndësishëm për Greqinë dhe shtetet tjera në juglindje të Evropës.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Selaniku sipas regjistrimit të popullss së vitit 2001 i ka patur 363.987 banorë ,prej tyre 112 000 Shqiptar pra rreth 30% e popullesise eshte Shqiptare.

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]