Seleuş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Seleuş
Komunë
Vendndodhja
Seleuş (Rumania)
Seleuş
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 41,22 [1] km2
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Iermata, Moroda, Seleu
Koordinatat 46° 22′ 59.88″ Veri

21° 43′ 0.12″ Lindje

Demografia
Popullsia 3.091 [2] banorë

Seleuş është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.091 banorësh dhe sipërfaqe 41,22 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Iermata, Moroda, Seleu.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1489.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)