Shën Luçia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

  border="0" align="right" cellpadding="4" cellspacing="0" width="290" style="margin: 0 0 1em 1em; background: #f9f9f9; border: 1px #aaaaaa solid; font-size: 100%;">  >

Saint Lucia

 > >  >

  border="0" cellpadding="2" cellspacing="0" style="background:#f9f9f9; clear:both;">

  align="center">

Flag of Saint Lucia.svg

 >

Emblema - Shën Luçia

 > >   align="center">

Flamuri i Shën Luçias

 >

Emblema e Shën Luçias  > >

 > >   align="center">

Moto Kombëtare: Toka, Populli, Drita
ang.: The Land, The People, The Light

 > >

 >

Vendndodhja - Shën Luçia

 > >  >

Përshkrim i përgjithshëm i shtetit.

Shën Luçia është një shtet ishull në pjesën lindore të Detit të Karaibeve në kufi me Oqeanin Atlantik.

Pjesë e Antileve të Vogla, ajo ndodhet në veri / verilindje të ishullit të Saint Vincent, në veriperëndim të Barbadosit dhe në jug të Martinikës. Ajo ka një sipërfaqe prej 617 km2 (238,23 sq mi) dhe një popullsi prej 174,000 banorësh (2010). Kryeqyteti i Shën Luçias është Castries. Ishulli është vendlindja e dy fituesve të Çmimit Nobel, Arthur Lewis dhe Derek Walcott.

Shën Luçia është emërtuar pas Shën Luçias së Sirakuzës nga francezët, kolonizatorët e parë evropiane. Ata nënshkruan një marrëveshje me popullin vendas Carib në vitin 1660. Anglia mori kontrollin e ishullit nga 1663 deri në 1667, në vitet që pasuan, ajo ishte në luftë me Francën 14 herë dhe sundimi i ishullit ndryshoi shpesh (shtatë herë francezët dhe shtatë herë britanikët). Në 1814, Britanikët morën kontrollin përfundimtar të ishullit. Për shkak se kaloi aq shpesh midis kontrollit britanik dhe francez, Shën Luçia njihet edhe si "Helena e Indeve Perëndimore".

Shën Luçia ka një sistem ligjor në bazë të ligjit të zakonshëm britanik. Sistemi gjyqësor është i pavarur dhe kryen në përgjithësi gjykime të drejta publike.

Qeverisja përfaqësuese filloi në 1924. Nga 1958 deri në 1962 ishulli ishte anëtar i Federatës së Indeve Perëndimore. Së fundi, më 22 shkurt 1979, Shën Luçia u bë shtet i pavarur i Komonuelthit. Shteti e përkujton këtë çdo vit me një festë publike. Shën Luçia është gjithashtu një anëtar i Vendeve Frankofone.


 >Përmbajtja

 >

  class="toclevel-1 tocsection-1">1 Historia   class="toclevel-1 tocsection-2">2 Politika   class="toclevel-1 tocsection-3">3 Njësitë administrative   class="toclevel-1 tocsection-4">4 Gjeografia   class="toclevel-1 tocsection-5">5 Ekonomia   class="toclevel-1 tocsection-6">6 Demografia   class="toclevel-1 tocsection-7">7 Kultura   class="toclevel-1 tocsection-8">8 Të tjera   class="toclevel-1 tocsection-9">9 Lidhje të jashtme
 >Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia e Shtetit


 >Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika e Shtetit >Njësitë administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Ishulli është i ndarë në 11-të njësi administrarive të quajtura kuorter (anglisht:Quarter). Këto njësi janë:

 >Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Qytete më të rëndësishme të Republikës Santa Lucia janë:


Gjeografia e shtetit


 >Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia e shtetit


 >Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia e shtetit


 >Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura e Shtetit


 >Të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]
  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime


 >Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]
 Commons: Shën Luçia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
  class="navbox collapsible autocollapse nowraplinks" style="margin:auto; background:white;background:white;"> >
s  d  r
Amerika Veriore > > >
Shtete > Antigua dhe Barbuda · Bahamet · Barbadosi · Beliza · Dominika · Grenada · Guatemala · Haiti · Hondurasi · Kanadaja · Kosta Rika · Kuba · Meksika · Nikaragua · Panamaja · Republika Dominikane · Saint Kits dhe Nevis · Santa Lucia · Shën Vincenti dhe Grenadinet· Salvadori · Shtetet e Bashkuara të Amerikës · Trinidad dhe Tobago · Xhamajka >
Amerika Veriore
 > > >
Territore të tjera > Anguilla · Antilet Holandeze · Aruba · Bermuda · Grenlanda · Guadalupa · Ishujt e Virgjër Britanikë · Ishujt e Virgjër të Shteteve të Bashkuara · Ishujt Cayman · Martinika · Montserrati · Portoriko · Shën Barthélemy· Shën Martini· Shën Pierre dhe Miquelon · Turks dhe Kaikos > >