Sohodol

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sohodol
Komunë
Vendndodhja
Sohodol (Rumania)
Sohodol
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Alba
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 110,00 [1] km2
Nr. fshatrave 30
Fshatrat Băzeşti, Bilăneşti, Bobăreşti, Brădeana, Burzoneşti, Deonceşti, Dilimani, Furduieşti, Gura Sohodol, Hoancă, Joldişeşti, Lazuri, Leheşti, Lumineşti, Medreşti, Morăreşti, Muneşti, Năpăieşti, Nelegeşti, Nicoreşti, Peleş, Poiana, Robeşti, Sebişeşti, Sicoieşti, Şimoceşti, Sohodol, Surdeşti, Ţoci, Valea Verde
Koordinatat 46° 21′ 0″ Veri

23° 3′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 1.863 [2] banorë

Sohodol është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.863 banorësh dhe sipërfaqe 110,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 30 fshatrave: Băzeşti, Bilăneşti, Bobăreşti, Brădeana, Burzoneşti, Deonceşti, Dilimani, Furduieşti, Gura Sohodol, Hoancă, Joldişeşti, Lazuri, Leheşti, Lumineşti, Medreşti, Morăreşti, Muneşti, Năpăieşti, Nelegeşti, Nicoreşti, Peleş, Poiana, Robeşti, Sebişeşti, Sicoieşti, Şimoceşti, Sohodol, Surdeşti, Ţoci, Valea Verde.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)