Spiro Çomora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Spiro Çomora lindi më 31 janar të vitit 1918, është poet dhe komediograf shqiptar.

Vëzhgues i jetës, ai trajtoi në vjershat dhe krijimtarinë e tij në përgjithësi problemet shoqërore, duke satirizuar negativen, zakonet e vjetra, etj.

Ai njihet edhe si një përkthyes i aftë, sidomos i letërsisë antike greke, si :Odiseja”, e homerit, “Paqa dhe Lisistrata”, të Aristofanit, etj.

Krijimraria[redakto | redakto tekstin burimor]

  • “Syfete”
  • “Shkolla jonë”
  • “Nga fshati i gruas”
  • “Syleshi”
  • “Skena e prapaskena”
  • "Karnavalet"

Përkthimet[redakto | redakto tekstin burimor]

  • "Odiseja”, e homerit
  • “Paqa dhe Lisistrata”, të Aristofanit,