Spllanca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Spllancë
Αμμουδιά
Fshat
Vendndodhja
Spllancë (Greqia)
Spllancë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Prevezës
Komuna e Pargës
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Frar
Lartësia 11 m (m.n.d.)
Koordinatat 39° 14′ 20″ Veri

20° 28′ 58″ Lindje

Popullsia 330 banorë

Spllancë, (greqisht: Αμμουδιά/Ammoudhiá), është fshat në Qarku i Prevezës, Greqi. Fshati ishte njohur me emrin të vjetër në formën greke, si: Σπλάντζα/Splántza përpara vitin 1928.[1]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Toponimet të fshatit Spllancë:[2]

 • Bíe Zúbit (Βίε ζούμπιτ) - kanal i Zubit.
 • Bistára (Μπιστάρα) - vend i lartë.
 • Áre Lamshánës (Άρε Λαμσιάνς) - Ara të Lamshanës.
 • Gorcúlla (Γορτσούλα) - dardhë.
 • Luvádhi (Λιουβάδι) - luadh.
 • Frákso (Φράξο) edhe “Frashínia” (“Φρασίνια”) - frashër.
 • Fíqe (Φύκε) - fik.
 • Lóla (Λιόλια) – të Jorgos (në gjuhën shqipe, Lolo është një nofkë për emrin Gjergj).
 • Bostanáqa (Μποστανάκια) - kopshte.
 • Daglána (Νταγλιάνα) – vend me pamje të bukur.
 • Sheshéza (Σεσιέζα) – izotop.
 • Heimadhió (Χειμαδιό) – vend të përshtatshme për kullota dimërore.
 • Llákes (Λάκες) – vend ultësirë.
 • Brégja (Μπρέγκια) - vend i lartë dhe vështirë për të ujitur.
 • Xhúmba (Ντζιούμπα) - vend i lartë të rëndësishëm.
 • Poré Epélavet (Πορέ επέλιαβετ) - porti i kuajve.
 • Sópi (Σόπι) - ishull në moçal.
 • Shesópi (Σιεσσόπι) - ishull në moçalin që sot quhet në greqisht si “Vallto”.
 • Linamiés (Λιναμιές) - vend me fije liri.
 • Póho (Πόχο) - vend me lerë.
 • Kséra (Ξέρα) - vend i thatë.
 • Gjóli (Γκιόλι) - emri vendas i moçalit të madh (sot “Valltos”), të Frarit, në L.
 • Fúndi Vídheve (Φούντι βίδεβε) - vend i dendur me vidh.
 • Kapsileskorpúnavet (Καψιλεσκορπούναβετ) - vend i livadheve kur ndërpriten.
 • Arkudhá (Αρκουδά) - të Arkudhës.
 • Shúri (Σιούρι) - vend me rëre, zhur.
 • Stígja (Στίγκια) - terren pyllëzuar i parregullt.
 • Fúga Jánis (Φούγα Γιάννης) - rruga e Janit.
 • Lláke Çakáli (Λάκε τσιακάλι) - vend i ulët të Çakalit.
 • Kamíni (Καμίνι) - furrë gëlqereje.
 • Gllósa (Γλώσσα) - vend që ka formë si gjuhë.
 • Kokorína (Κοκορίνα) - pishnajë.
 • Áre Lámbit (Άρε Λιάμπιτ) - Ara të Llambit (Harallambit).
 • Áre Kolomáros (Άρε Κολιομάρος) - Ara të Kolomaros.
 • Áre Kolobínxhos (Άρε Κολιομπίντζος) - Ara të Kolobinxhos.
 • Lláke Lénc (Λάκε Λέντς) - vend i ulët të Lenës (Helenës).
 • Dráshes (Ντράσιες) – vend me gurë të sheshtë.
 • Gofkálla (Γκοφκάλα) - terren me gurë duke mbajtur zgavër nëntokësore.
 • Áre Póshtra (Άρε Πόστρα) - ara të përtejshëm.
 • Flléte déll imádhi (Φλέτε ντέλ ιμάδι) - vendi ku ka gjethe të mëdha.
 • Pirí (Πυρί) - gadishull.
 • Kalíve Thomaít (Καλύβε Θωμαίτ) - kasolle i Thomait.
 • Dhiále Émavet (Διάλε έμαβετ) - hendek në një arë të lëruar.
 • Abáso (Αμπάσσο) - kep i detit.
 • Stróma (Στρώμα) - pllajë të vogël.
Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Πανδέκτης: Splántza - Ammoudhiá
 2. ^ Sokratis D. Georgoulas (1964). Λαογραφική Μελέτη Αμμουδιάς Πρεβέζης. Κέντρων Ερεύνης της Ελληνικής Λαογραφίας. f. 12-13. Tregoi: Lefter D. Hristo (Ελευθέριον Δ. Χρήστου)