Stephan Lichtsteiner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Stephan Lichtsteiner
Stephan Lichtsteiner - Switzerland vs. Argentina, 29th February 2012.jpg
Lichtsteiner duke luajtur për Zvicrën në vitin 2012
Të dhënat personale
Emri i plotë Stephan Lichtsteiner
Data e lindjes 16 Janar 1984 (30 vjeçar)
Vendi i lindjes Adligenswil, Zvicra
Gjatësia 1.83
Pozita ne fushë Mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktual Juventus
Numri 26
Karriera në rini r
1991–1996 FC Adligenswil
1996–2000 Luzern
2000–2001 Grasshoppers
Karriera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2001–2005 Grasshoppers 79 (4)
2005–2008 Lille 89 (5)
2008–2011 Lazio 100 (3)
2011– Juventus 65 (6)
Kombëtarja
2003–2005 Zvicra U–21 30 (1)
2005– Zvicra 59 (4)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 1 Shtator 2013 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 7 Shtator 2013

Stephan Lichtsteiner (lindur më 16 Janar 1984) është një futbollistë zviceran që luan momentalisht me skuadrën italiane JuventusSerie A dhe me kombëtaren zvicerane. Pozicioni i tij i zakonshëm është mbrojtës i djathtë, por ai mund të luaj edhe në si sulmues anësor i djathtë.

Vitet e herëshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lille[redakto | redakto tekstin burimor]

Lazio[redakto | redakto tekstin burimor]

Juventus[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Jeta personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Golat me Kombëtaren[redakto | redakto tekstin burimor]

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtëme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stephan Lichtsteiner