Stjarnan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Stjarnan
Stjarnan Logo.png
Emri i plotë Stjarnan Knattspyrnudeild (Stjarnan Klubi i Futbollit)
Themeluar 1960
Arena Stjörnuvöllur,
Garðabær, Islandë
(Kapaciteti: 1,979)
Presidenti Flag of Iceland.svg Snorri Olsen
Trajner kryesorë Flag of Iceland.svg Logi Ólafsson
Liga Úrvalsdeild
2012 2012, Vendi 5
Webfaqja Faqja zyrtare e klubit
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si nikoqir
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si mysafir
Sezoni aktual

Stjarnan F.C. është një skuadër futbolli islandeze me vendndodhje në Garðabær, që aktualisht në sezonin 2013 luan në Úrvalsdeild. Ai fituan divizionin 1. deild karla në vitin 2008.

Skuadra njihet nga e gjithë bota për festimet e tyre qesharake dhe të bukura pasi shënon Gol, disa nga festimet janë: kapja e një peshku, kërcim në grupe, një biçikletë humane, zhytje. Këto festime u përgapën shumë shpjet në internet dhe janë shikuar nga e gjithë bota duke fituar edhe fansa të shumtë [1]. Kompania e rrjetit celular Movistar bëri edhe një video në You Tube në lidhje me skuadrën islandeze.

Skuadra e femrave fitoi kampionatin islandez në vitin 2011 dhe 2013.

Skuadra aktuale[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 4 Tetor 2013

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
1 Flag of Iceland.svg Pt Ingvar Jónsson
2 Flag of Iceland.svg Mb Sindri Már Sigurþórsson
3 Flag of Iceland.svg Mb Tryggvi Sveinn Bjarnason
4 Flag of Iceland.svg Mf Jóhann Laxdal
5 Flag of Iceland.svg Sm Björn Pálsson
6 Flag of Iceland.svg Mf Hilmar Thór Hilmarsson
8 Flag of Iceland.svg Mb Birgir Rafn Baldursson
9 Flag of Iceland.svg Mb Daníel Laxdal
10 Flag of Iceland.svg Sm Halldór Orri Björnsson
11 Flag of Iceland.svg Mb Bjarki Páll Eysteinsson
13 Flag of Denmark.svg Sm Kennie Chopart
14 Flag of Iceland.svg Mb Hörður Árnason
15 Flag of Iceland.svg Sm Þorvaldur Árnason
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
18 Flag of Iceland.svg Mb Aron Grétar Jafetsson
19 Flag of Iceland.svg Sm Hrannar Heimisson
20 Flag of Iceland.svg Sm Snorri Páll Blöndal
21 Flag of Iceland.svg Mf Baldvin Sturluson
22 Flag of Iceland.svg Sm Ellert Hreinsson
25 Flag of Iceland.svg Pt Davíd Gudjónsson
27 Flag of Iceland.svg Sm Garðar Jóhannsson
28 Flag of Iceland.svg Mf Darri Steinn Konradsson
30 Flag of Iceland.svg Pt Sveinn Sigurður Jóhannesson
Flag of Denmark.svg Mb Michael Præst
Flag of Denmark.svg Mb Martin Rauschenberg
Flag of Norway.svg Mf Robert Sandnes

Ish–lojtar[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia e trajnerëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra e femrave[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra e femrave të Stjarnan luan në divizionin më të lartë të futbollit islandez për femra. Në vitin 2011, skuadra fitoi kampionatin 2 javë përpara fundit [2]. Skuadra gjithashtu ka arritur në finale të kupës islandeze në vitet 1993 dhe 2010, duke humbur rrespektivisht 1–3 dhe 0–1 [3]. Skuadra fitoi kupën islandeze në vitin 2012 duke mundur në finale Valurin me rezultatin 1–0 [4]. Në vitin 2013, skuadra fitoi kampionatin për herë të dytë në histori [5].

Trofe dhe Çmime[redakto | redakto tekstin burimor]

Futboll[redakto | redakto tekstin burimor]

Basketboll[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Lorna Blount (28 July 2010). "Is This The Best Goal Celebration Ever?". Sky News. 
  2. ^ Stjarnan women win 1st championship (Islandic). stjarnan.is (31 Gusht 2011). Arkivuar nga Origjinali në 3 Dhjetor 2011. Vizituar në 1 Shkurt 2014.
  3. ^ Bikarmeistarar meistaraflokks kvenna (Irslandisht). ksi.is. Vizituar në 9 Korrik 2011.
  4. ^ Kate Deines and Veronica Perez Win Icelandic Cup. Vizituar në 1 Shkurt 2014.
  5. ^ Stjarnan storm to Iceland's women's title. freenewspos.com (29 Gusht 2013). Vizituar në 3 Shtator 2013.

Lidhje të jashtëme[redakto | redakto tekstin burimor]