Sylejmani I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Sulejmani i I)
Shko te: navigacion, kërko
Sulltan Sylejmani i I


Suleiman I (Ottoman Turkish: سلطان سليمان اول, Sultān Suleimān-i evvel or قانونى سلطان سليمان‎, Kānūnī Sultān Suleimān, Turqishte moderne: I. Süleyman (Shqiptimi ne Turqisht: [sylejˈmɑn]) ose Kanuni Sultan Süleyman;Shqip:Sulltan Sulejman Ligjvenesi.U lind me 6 nëntor 1494 dhe vdiç me 5/6 ose 7 shtator 1566.Ishte sulltani i dhjete dhe mbreterimin me te gjate ne Perandorine Osmane,nga viti 1520-1566.Ne perendim është i njohur si Sulejmani i Madhërishëm.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika e brendshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Luftrat/Betejat[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndërtimet[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]

Lidhjet e jashtmet[redakto | redakto tekstin burimor]

http://www.t669.net/kalaja_e_vlores.html Sujmani ne kryengritjene Himares dhe ndertimet ne Vlore