Superkupa e Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Superkupa e Shqipërisë
Kupa-e-madhe111.jpg
Konfederata UEFA
Themeluar 1989
Sezoni i parë 1989
Më shumë tituj kampion KF Tirana

Superkupa e Shqipërisë është themeluar në vitin 1989. Konsiston në një ndeshje të vetme finale para nisjes së sezonit mes fituesve të Superligës dhe fituesve të Kupës.

KS Skënderbeu janë fituesit në fuqi. Ndërkaq KF Tirana mbajnë numrin rekord të trofeve të Superkupës, plot 10 të tilla. Secila ndeshje finale është luajtur në Stadiumin KombëtarTiranë, përjashto finalen e sezonit 2011 e cila u luajt në Korçë.

Fituesit e Superkupës[redakto | redakto tekstin burimor]

Paraqitja e klubeve[redakto | redakto tekstin burimor]

Klubi Fituar Humbur Vitet fituar Vitet humbur
KF Tirana 10 3 1994, 2000, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2009, 2011, 2012 1989, 2001, 2004
KS Dinamo 2 4 1989, 2008 1990, 2002, 2003, 2010
Flamurtari Vlorë 2 2 1990, 1991 2009, 2014
KS Vllaznia 2 2 1998, 2001 1992, 2008
KS Skënderbeu 2 2 2013, 2014 2011, 2012.
Elbasani 1 1 1992 2006
Partizani Tirana 1 1 2004 1991
KS Besa 1 1 2010 2007
KS Teuta - 3 - 1994, 2000, 2005
KF Apolonia - 1 - 1998
KF Laçi - 1 - 2013.

Rekordet[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Më shumë trofe: 10
    • KF Tirana (1994, 2000, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2009, 2011, 2012)
  • Më shumë finale: 13
    • KF Tirana (1989, 1994, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2011, 2012)
  • Fitues rresht: 3
  • Paraqitje rresht: 8
    • KF Tirana (2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007)

Shih edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]