Tabani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Greece.svg Fshatra në Greqi
Emri: Taban
Komuna: i Pargës
Krahina etnografike/ gjeografike: Frar
Popullsi: 404 banorë
Kodi postal: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: 18 metra
Gjerësia gjeografike: 39° 15' 41 Veri
Gjatësia gjeografike: 20° 31' 59 Lindje
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës

Taban, (Greqisht: Θεμέλου/Themélon), është fshat në Qarku i Prevezës, Greqi. Fshati ishte njohur me emrin të vjetër në formën greke, si: Ταμπάνια/Tampánia përpara vitin 1927.[1]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Nga veriu fshati Taban kufizohet me Koronopullin, nga jugu me Lëkurësin, nga juglindja me Besherenë, nga lindja me Kastrinë e Goricën dhe nga perëndimi me detin Jon. Tabani ka këto lagje: Çefliku (8 familje), Kulat (15 familje), Manja (6 familje), Njihori (12 familje), Tabanet (9 familje).[2]

Toponimet të fshatit Taban:(Kjo nuk është një listë e plotë të toponimeve për këtë fshat. Për më shumë informacion, shih shënimin më poshtë)[3]

 • Duqan i Kulave – dyqan, në V.
 • Grihameja - arë që mbillet grurë e misër, në V.
 • KIish’ e Kulave – kishë, në V.
 • Kroi i Avdullait - krua në Manjë, në V.
 • Lis i Klishës – lis, në V.
 • Lum i Vuvoit - lumë, në L.
 • Llak’ e Kateros - brinjë mali, në V.
 • Mulliri i Manjës - mulli i rrëzuar, në V.
 • Mulliri i Misrit - mullinjt e fushës, në L.
 • Mulliri i Velos - mulli që bluan oriz, në L.
 • Poçeza - kullotë bagëtish, në P.
 • Prralli i Duqanit - përrall, në V.
 • Pus i Manjës - pus i lagjes Manjë, në V.
 • Pus i Tabanit – pus i ndërtuar me gurë në të cilin mbushin ujë Tabani, Njihori, Çifliku dhe Kulat, në V.
 • Sheshi i Kulave – shesh, në V. Aty mblidheshin pleqtë për të biseduar.
 • She’ e Grave – she, në V. Burime në anë të Vuvoit ku lanin teshat gratë e Njihorit.
 • Ur’ e Çeflikut - urë prej druri mbi Vuvoin, në VL.
 • Ur’ e Kulave - urë mbi Vuvo, në V.
 • Ur’ e Manjës - urë mbi lumin e Vuvoit, në V.
 • Vuvoi - ujë që del nga këneta dhe derdhet në det, në V.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Familjet në fshatin Taban:[4]

Dhimenjt (Sotir Dhimo), Markanjt, Naçot (Ligor Naço), Evgjitë.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Πανδέκτης: Tampánia - Themélon
 2. ^ Shënim: Për shkak të luftës së ftohtë, komunizmit dhe kufirit të mbyllur, studiuesi Fatos Mero Rrapaj nuk ishte në gjendje për të mbledhur një listë e plotë të toponimeve së fshatrave shqipfolës ortodokse. Informatorët e tij ishin shqiptarë muslimanë, të cilët kishin ndërveprime të vogla me këto fshatra. Tregoi: Avdul Jakup Gjuzeli, 71 vjeç, ka qënë tregëtar, autodidakt, nga Margëlliçi, refugjat i 1944-ës, sot me banim në Tiranë. Tiranë 30. 8. 1973. Fatos Mero Rrapaj, Fjalori Onomastik i Epirit, Eurorilindja, Tiranë, 1995, f. 313.
 3. ^ Po aty, f. 313.
 4. ^ Po aty, f. 313.