Tanku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
M4A4 cutaway.svg

Një tank është automjet iblinduar luftuar projektuar për të luftuar para-line që kombinon lëvizshmërinë dhe aftësive operacionale taktike sulmuese dhe mbrojtëse. Fuqia e zjarrit ofrohet zakonisht nga një armë të kalibrit të madh-kryesore në një frëngji e rradhës së mesme dhe armë automatike, ndërsa të blinduar të rënda dhe të gjithë-lëvizshmërisë terrenit të sigurojë mbrojtje për tank dhe ekuipazhin e saj, duke e lejuar atë të kryejë të gjitha detyrat kryesore të trupave të blinduara në fushëbetejë.