Tefik Osmani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Tefik Osmani
Tefik Osmani.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë Teufik Osmani
Data e lindjes 8 Qershor 1985 (29 vjeçar)
Vendi i lindjes Korçë, Shqipëri
Gjatësia 1,93 m (6 ft 4 in)
Pozita ne fushë Qëndër-mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktual KF Skënderbeu
Numri 17
Kariera në rini
2000–2002 KF Skënderbeu
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2002–2003 KF Skënderbeu 20 (1)
2003–2004 KS Tomori
2004–2007 KF Elbasani 62 (6)
2005–2006 FC Zaporizhya (Huazim) 7 (0)
2007–2008 KF Partizani 31 (3)
2008–2011 KF Tirana 77 (1)
2011–2012 KS Teuta 23 (2)
2012–2013 KS Vllaznia 13 (1)
2013–2014 KS Teuta 39 (4)
2014– KF Skënderbeu 14 (1)
Ekipi kombëtar
2002-2003 Shqipëria U–19 3 (0)
2003-2005 Shqipëria U–21 5 (0)
2005– Shqipëria 12 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 30 Nëntor 2014.
† Ndeshje (Gola).

Tefik Osmani (lindur më 8 Qershor 1985Korçë) është një futbollistë shqiptar i cili luan momentalisht me klubin shqiptar KF SkënderbeuKategorinë Superiore dhe me kombëtaren shqiptare si qëndër mbrojtës.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Osmani filloi karrierën e tij me klubin lokal KF Skënderbeu si një adoleshent duke kaluar skuadrat e moshave dhe duke u bashkuar me skuadrën e parë përpara fillimit të sezonit 2002–03, ku ai luajti në Kategorinë e Dytë, liga e tretë më e madhe e futbollit shqiptar. Ai u largua nga Skënderbeu pas një sezoni dhe u bashkua me skuadrën e Kategorisë së Parëë KS Tomori, ku qëndroi për një sezon përpara se të bashkohej me klubin e Kategorisë Superiore KS Elbasani. Menjëherë pas bashkimit të tij me klubin, Osmani u bë një lojtar kyç duke luajtur 36 ndeshje në kampionat dhe duke shënuar dy herë me skuadrën që e përfundoi kampionatin në vendin e dytë mbrapa kampionëve të KF Tiranës [1].

Pas një sezoni të dytë të mirë me Tiranën, ai i ishin dhënë oferta nga klube të ndryshme në Shqipëri dhe më gjerë. Me shquar nga dy klube të pa indedifikuara nga Zvicra, që luanin në ligën kryesore në Zvicër. Megjithatë, ai bisedoi me agjentin e tij dhe me presidentin e klubit Refik Halili për të zgjidhur kontratën e tij me klubin kryeqytetas [2].

Më 23 Korrik 2011, ai u bashkua me Teutën duke firmosur një kontratë një vjeçare [3].

Pas luajti një sezon në Durrës, ai firmosi me klubin shkodran KS Vllaznia më 16 Korrik dhe u prezantua në media në të njëjtën ditë [4][5].

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren shqiptare më 9 Shkurt 2005, duke hyrë në minutën e 56 në humbjen 2–0 në Tiranë kundër Ukrainës, ndeshje e vlefshme për kualifikueset e Kupës së Botës 2006 [6]. Që nga ajo ditë, ai ka luajtur edhe 11 ndeshje të tjera me kombëtaren.

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 4 Dhjetor 2014 [7]

Kombëtarja shqiptare
Viti Ndeshje Gola
2005 6 0
2006 0 0
2007 0 0
2008 0 0
2009 0 0
2010 0 0
2011 0 0
2012 3 0
2013 3 0
2014 0 0
Total 12 0

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Klubet[redakto | redakto tekstin burimor]

Skënderbeu

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Albania 2005-06
  2. ^ Osmani, dy oferta zvicerane!. Futbolli Shqiptar (21 Maj 2010). Vizituar në 21 Maj 2010.
  3. ^ Surpriza, Tefik Osmani kalon te Teuta e Durrësit
  4. ^ Vllaznia, firmos edhe mbrojtësi Tefik Osmani
  5. ^ Tefik Osmani firmos dhe prezantohet me fanellën kuqeblu
  6. ^ Football MATCH: 09.02.2005 Albania v Ukraine. EU-football.info (9 Shkurt 2005). Vizituar në 4 Dhjetor 2014.
  7. ^ Tefik Osmani - national football team player. EU-football.info. Vizituar në 4 Dhjetor 2014.
  8. ^ Fatmir Ahmeti (17 Gusht 2014): Skënderbeu e nis me trofe, fiton Superkupën e Shqipërisë. Panorama Sport. Vizituar në 17 Gusht 2014.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]