Teuta Krasniqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Teuta Krasniqi ka lindur në Korrik të vitit 1981 në Mitrovicë të Kosovës. Filmografia dhe karriera e saj në botën e televizionit ishin të suksesshme qysh kur ajo u bë një fytyrë e njohur e ekranit Shqiptarë e më gjërë. Protagoniste e shumë shfaqjeve televizive ,duke filluar nga "Mahmutovitët dhe Rexhepovitët" e deri tek "Kafeneja Jonë", serial komik-satirik që shfaqet sot e disa vite në Kosovë dhe jashtë saj. Përveç shfaqjeve televizive ,aktorja është shumë e angazhuar edhe në teatër. Është protagoniste e shumë shfaqjeve teatrale si: "Darka Private" , "Nora - Shtëpi Kukulle" ,"Nata e Dymbëdhjetë" e shumë shfaqje të tjera që kanë mbushur gjithmonë sallën e Teatrit Kombëtarë të Kosovës. Teuta Krasniqi ,suksesin e saj të madh e arriti me rolin e Saranda Ismajli-t në serialin "Kafeneja Jonë" (Prodhuar nga CMB Production). Përveç angazhimeve të shumëta në serial e teatër ,Teuta arrinë gjithmonë që t'i kushtoj kohë edhe vajzës së saj Tarës. Aktorja është e martuar me këngëtarin Blerim Muharremi - Blero. Në vitin 2009 në kuadër të 17 tetorit "Dita Ndërkombëtare për zhdukjen e varfërisë" ,aktorja u shpall si "Kampione e vullnetit të mirë". Aktorja njihet edhe për humanizmin e saj tejet të madh. Ajo thotë se: "Në çfarëdolloj mënyre gjithmonë do i ndihmoj njerëzit ,kjo gjë më bën të ndihem mirë". Teuta Krasniqi ishte edhe prezantuese e emisionit "Lidhja mes nesh - Të ndërtojmë Kosovën" emision humanitarë në Kosovë. Teuta po punon aktualisht në teatër , serial si dhe në sezonin e dytë të emisionit të saj "Pa Teklif".

Filmografia dhe Shfaqjet Televizive[redakto | redakto tekstin burimor]

"One Way" / "Një rrugë" (2012) - (Skenari: Haqif Mulliqi / Getoarbë Mulliqi) "The Life of a Land"/"Jeta e një toke" - Serial (2001-2002)

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Faqja zyrtare në Facebook / Official Facebook Page: https://facebook.com/TeuteKrasniqi Faqja zyrtare në Twitter / Official Twitter Page: https://twitter.com/TeutaKrasniqi Faqja zyrtare në Instagram / Official Instagram Page: https://instagram.com/TeutaKrasniqi

Emisione Televizive[redakto | redakto tekstin burimor]

"Star Bingo" (2005)- RTV21 (Radio Televizioni 21) "Lidhja mes nesh - Të ndërtojmë Kosovën" (2009)- RTK (Radio Televizioni i Kosovës) "Pa Teklif" (2012)- K Channel , RTV21 & RTV21 HD (Radio Televizioni 21)