U.S.Lecce

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Unione Sportiva Lecce apo thjesht US Lecce është një klub futbolli italian me seli në Lecce, Puglia që luajnë në Serie A italiane, pasi u kurorëzua Serie B kampionëve në 2009-10. Masë e mëparshme e klubit në krye kishte përfunduar në sezonin 2008-09.

Klubi është formuar në vitin 1908 dhe ka shpenzuar një pjesë të madhe të historisë së tyre të fundit kërcim në mes ndarjen e dytë të Italisë dhe Serie A, ku ekipi fitoi promovimin e saj të parë në 1985.

Ekipi i luan në vija të kuqe dhe të verdhë. Lojëra Leçes në shtëpi janë luajtur në 36.285-vendesh Stadio Via del Mare. Lecce lojtarët dhe tifozët janë të referuar si salentini.