Ugla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Serbia.svg Fshatra në Serbi
[[]]
Emri: Ugël
Komuna: Komuna e Sjenicës
Popullsi: 545 banorë
Kodi postal: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Latitude: 43°03′07″
Longitude: 20°03′35″
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës

Ugël, (Serbisht:Ugao) është vendbanim në komunën e Sjenicës, Rrafshnalta e Peshterrit, Sanxhaku i Tregut të Ri.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shtrihet në gj. gj. v.43°03′07″ dhe të gj. gj. l 20°03′35″.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Siaps regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 ky vendbanim i ka pasur 545 banorë, ndësa sipas regjistrimit të vitit 1991 ka pasur 839 banor. Banorët e këtij vendbanimi janë me prejardhje shqiptare dhe flasin shqip. Banorët kryesisht janë nga familja e Plakiqëve.

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndryshimi I popullsisë gjat shek XIX

viti nr. I popullsisë Grafiku
1948 633 Lëvizja e pop. së Ugao.png
1953 749
1961 874
1971 797
1981 890
1991 839
2002 649

Toponimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Maja Bunar 43°03′57″N, 20°03′22″E, Maja Aljit 43°02′57″N, 20°04′35″E,

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]