Ushtria Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ushtria Çlirimtare e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit
Pjesmarrëse në
Rebelimin në Luginën e Preshevës
Vitet aktive
1999 - 2001
Liderët
Shefket Musliu
Mustafë Shaqiri-Shpëtimi
Nijazi Azemi
Muhamet Xhemajli
Ridvan Qazimi
Pacir Shicri
Zona e veprimit
Lugina e Preshevës
Fuqia
1,600
Aleatët
Flag of Albania.svg UÇK
Kundërshtarët
Flag of FR Yugoslavia.svg Jugosllavia
Betejat/Luftërat
Rebelimi në Luginën e Preshevës

Rrethanat e krijuara të pasluftës në Kosovë dhe në rajon, krijuan një guerile tjetër shqiptare do ta shoh dritën në Luginë e Preshevës. Prezenca ndërkombëtare në rajon, konkretisht, zona e sigurisë etj, ndikuan që UÇPMB-ja ta ngritë çështjen e fjetur të këtyre tokave shqiptare në një problem ndërkombëtar.

UÇPMB-në, ashtu si dhe UÇK-në, e kishte formuar Lëvizja Popullore e Kosovës, një organizatë e vjetër mbarëshqiptare. Mirëpo, me përfundimin e Luftës në Kosovë, drejtoria politike e UÇK-së, me në krye Hashim Thaçin, në një mbledhje në Prizren, integruan LPK-në, që vendosmërisht Ali Ahmeti, i cili bashkë me Emrush Xhemajlin, Fazli Veliun etj., më vonë do të arrijnë ta riorganizojnë LPK-në Në Luginë e Preshevës. prej kësaj lëvizjeje [[gueril]e nuk do të mund të formohet një delegacion unik dhe kompetent për t'u përballë në negociatat e paqes me palën serbë.

Gozhda e mbramë në arkivolin e UÇPMB-së u vu pas ndërrimeve në kreun e Beogradit. NATO-ja kish kohë që po e ndante bezdisjen e serbëve, grekëve etj. kundrejt nacionalizmit të rizgjuar shqiptar. "Po t'u japësh shqiptarëve gishtin, ata ta shkulin krahun" ishte asokohe komenti standard i perëndimorëve. Shqiptarët thjesht s'u kishin lindur perëndimorëve te dardha e shtrembër, që t'u drejtonin të gjitha padrejtësitë historike.

UÇPMB-ja kish mbijetuar në Zonë ne Ndaluar prej 5 km rrethe qark Kosovës, ku serbët s'kishin të drejtë të plasojnë armatim të rëndë që prej fushatës së NATO-s. Më të rënë të Millosheviçit, u pa puna që kjo zonë do të anulohej, e se UÇPMB-së i kish rënë këmbana.

Çarmatosja e shpartallimi "vullnetar" i UÇPMB-së u imponua nga Marrëveshja e Konçulit nga ShP UÇPMB-së dhe NATO-s. Lugina e Preshevës iu dhurua pastaj liderëve të ri serbë si dëshmi e simpative perëndimore pro tyre, e për ta forcuar autoritetin e ultranacionalistit Koshtunicës e të liberal demokratit Zoran Xhinxhiçit në sytë e nacionalistëve serbë. Dy vjet pas shpartallimit të UÇPMB-së, shqiptarët e atjeshëm morën pjesë për herë të parë që pas fillimit të viteve 1990 në zgjedhjet lokale serbe, përkundër ftesave të izoluara të aktivistëve për bojkot. Liderët e rrymës moderate ndër shqiptarë fituan ndikim në tri komuna me shumicë shqiptare, kjo përbrenda sistemit serbkomunave u ofron fare pak ndikim në punët e pushtetit.

Lufta e UÇPMB-së 2000-2002[redakto | redakto tekstin burimor]

Në luftë për liri bien disa trima, por fiton një popull, ndërsa në robëri vuan një popull e fiton një tirani” M. Kuteli Falë sakrificës së këtyre bijve të kombit u zgjua edhe vetëdia kombëtare, iu shtuan historisë më të re këta emra të skalitur me medalje të artë të atdheut. Në këto nëntëmbëdhjetë muaj qëndrese e sakrifice të bijve tanë në nëpër mote e stinë të ndryshme u bënë ballë stuhive të egra që koha popullit tonë me mote të shumta ua imponoi, e këta trima u bënë rezistencë korbzinjve të pangopur kurrë duke u bërë lulëkuqe lirie. Liria tani u skuq me gjakun e tyre, por shumë çka ndryshoi dhe emrat e tyre u bënë legjendë përjetësie. Nga KosovaLuginë e Preshevës Halim Hasani i mblodhi të gjithë këta dëshmorë të rënë në mbrojtje të atdheut anëkënd Kosovës Lindore i bëri bashkë për t’ia kujtuar brezave të rinj biografitë dhe trimëritë e tyre që i treguan gjatë luftës së lavdishme nën ombrellën e UÇPMBsë.Dhe jo vetëm kaq në mesin e luftëtarëve të rënë në altarin e lirisë kishte dëshmorë që kishin ardhur për të luftuar edhe nga Kosova e cila më herët i kishte pasur ata trima në mbrojtje të Kosovës e këta janë: Fatmir Ibishi i lindur në fshatin Uglar të [[Gjilani]t, Ismet Aliu- Grema i lindur në GremeFerizajt, Arben Ramadani i lindur në KokajGjilanit, Betim Berisha i lindur në Prizren, Eqrem Hoxha i lindur në Randobravë të Prizrenit, Shkëlzen Krasniqi i lindur në Apterushë të Rahovecit, Nijazi Azemi (Komandant Mjekrra) i lindur në MogillëVitisë, Agim Elshani i lindur në NgucatMalishevës, Besim Mazreku i lindur në Gjilan, Hysen Salihu i lindur në Kumanovë, Sami Ukshini i lindur në Kurexhaj komuna e Gjilanit dhe Shaban Ukshini (Terri) i lindur në KurexhajGjilanit, të cilët edhe më parë kishin nuhatur aromën e luftës për liri. Edhe disa luftëtarë nga Kosova Lindore më parë qenë pjesë përbërëse e luftës së Kosovës si p.sh., Ibrahim Fejzullahu e Bardhyl Osmani –komandant Delta, të cilët më pas u kthyen për t’i çliruar trojet e tyre. Nën emblemën UÇPMB U mblodhëm bijtë më të mirë të kombit për t’i dalur ballë për ballë një ushtrie e policie e cila atëbotë pas kurorëzimit të lirisë në Kosovë ata në këtë pjesë të shkëputur të Kosovës shtonin dhunë e zullum të madh sidomos nëpër fshtëra që gravitojnë në tri komunat tona.Si rezultat i kësaj dhune këta bij më të mirë të kombit u rreshtuan për të hapur front lufte dhe për t’i mbrojtur fshatrat nga dhuna që ata ushtronin nëpër këto vende. UÇPMB doli në sipërfaqe në mortin e vëllezërve Saqipi nga Dobrosinidhe mu aty u lexuan pesë shkronja që ngjallnin shpresë për mbrojtje të popullatës së Malësisë Karadakutdhe Bujanocit më gjërë. Përveq luftëtarëve që i përmendëm më lart duhet medoemos të përmenden edhe këta dëshmorë të kombit të cilët dhanë jetën nën këtë emblemë të betuar për çlirim të tokave të robëruara e këta janë: Artan Abazi (Komandant Miratoca), Florim Rushiti, Enver Bajrami-UÇPMB, Sherif Jonuzi, Besim Faiku, Daut Sylejmani, Qenan Rahimi.[[1]]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]