Vârfurile

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Vârfurile
Komunë
Vendndodhja
Vârfurile (Rumania)
Vârfurile
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 136,00 [1] km2
Nr. fshatrave 8
Fshatrat Avram Iancu, Groşi, Lazuri, Măgulicea, Mermeşti, Poiana, Vârfurile, Vidra
Koordinatat 46° 19′ 0″ Veri

22° 31′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 2.996 [2] banorë

Vârfurile është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.996 banorësh dhe sipërfaqe 136,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 8 fshatrave: Avram Iancu, Groşi, Lazuri, Măgulicea, Mermeşti, Poiana, Vârfurile, Vidra.

Vende me interes janë tri kisha prej druri:

  • Kisha e Ngjitjes (Înălţarea Domnului) në fshatin Gros, 1907
  • Kisha e Shën Kozmait dhe Damianit (Sfinţii Cosma şi Damian) në fshatin Vidra, 1784
  • Kisha e Lindjes së Marisë (Maico Naşterea Domnului) në fshatin Poiana, 1751

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)