Valea Lungă (Alba)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Valea Lungă (Alba)
Komunë
Vendndodhja
Valea Lungă (Alba) (Rumania)
Valea Lungă (Alba)
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Alba
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 74,99 [1] km2
Nr. fshatrave 6
Fshatrat Făget, Glogoveţ, Lodroman, Lunca, Tăuni, Valea Lungă
Koordinatat 46° 12′ 0″ Veri

24° 25′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 3.130 [2] banorë

Valea Lungă (Alba) është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 3.130 banorësh dhe sipërfaqe 74,99 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 6 fshatrave: Făget, Glogoveţ, Lodroman, Lunca, Tăuni, Valea Lungă.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)