Valencia CF

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Valencia C.F.
ValenciaCF.GIF
Emri i plotë Valencia Club de Fútbol
Nofka Los Che [1]
Themeluar 18 March 1919
Arena Mestalla
Valencia, Spain
(Kapaciteti: 55,000 / 75,000)
Presidenti Flag of Spain.svg Vicente Soriano
Flag of Spain.svg Unai Emery
Liga La Liga ,
2010–11 La Liga, 3
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si nikoqir
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si mysafir

Valencia Club de Fútbol (gjithashtu të njohur siValencia oseLos Che) është një ekip i futbollit spanjoll profesionale i vendosur në ValenciaSpanjë. Ata luajnë në La Liga dhe janë një nga ekipet më të suksesshme dhe më të mëdha në klubet të futbollit në Spanjë. Valencia ka fituar gjashtë tituj La Liga, shtatë Copa del Rey , tre Panairet /Kupën UEFA Cup , një UEFA Cup Fituesit Kupën, dy UEFA Super Kupën dhe dy (Supercopa de España). Ata gjithashtu kanë arritur në dy finale me rradhë në UEFA Liga e Kampioneve , duke humbur nga rivalët e La Liga-s Real Madrid në 2000 dhe pastaj nga klubi gjerman Bayern Mynih në 2001. Valencia është anëtare e G-14 (ekipet udhëheqëse në Europë) . Në total,Valencia ka arritur në shtatë finale të mëdha evropiane, duke fituar katër prej tyre.


Në të gjitha kohërat të tabelës së La Liga , Valencia është në pozicionin 3. Prapa Real Madrid dhe FC Barcelona. Në garat ndërkombëtare, Valencia është përsëri e suksesshme në pozitën e 3 , prapa Real Madrid dhe Barcelona - këto janë vetëm tre klube spanjolle që kanë fituar më shumë se pesë trofe ndërkombëtar.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Themelimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtarët[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekipi aktual[redakto | redakto tekstin burimor]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
1 Flag of Spain.svg Pt César Sánchez
2 Flag of France.svg Mb Jeremy Mathieu
3 Flag of the Netherlands.svg Mf Hedwiges Maduro
5 Flag of Spain.svg Mb Carlos Marchena
6 Flag of Spain.svg Mf David Albelda
7 Flag of Spain.svg Sm David Villa
8 Flag of Spain.svg Mf Rubén Baraja
9 Flag of Serbia.svg Sm Nikola Žigić
10 Flag of Spain.svg Sm Miguel Ángel Angulo
11 Flag of Spain.svg Mb Asier del Horno
12 Flag of Brazil.svg Mb Thiago Carleto
13 Flag of Brazil.svg Pt Renan
14 Flag of Spain.svg Mf Vicente
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
15 Flag of Argentina.svg Mf Éver Banega
16 Flag of Spain.svg Mf Juan Mata
17 Flag of Spain.svg Mf Joaquín
18 Flag of Portugal.svg Mf Manuel Fernandes
19 Flag of Spain.svg Mf Pablo Hernández
20 Flag of Spain.svg Mb Alexis
21 Flag of Spain.svg Mf David Silva
23 Flag of Portugal.svg Mb Miguel
24 Flag of Uruguay.svg Mf Ignacio González
25 Flag of Spain.svg Pt Miguel Àngel Moyà
28 Flag of Spain.svg Mf David Navarro
33 Flag of Spain.svg Mb Bruno Saltor

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Valencia CF history somosche.com (Spanjisht)

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]