Vardari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ura e Gurit mbi Vardar
Vardari përmes Velesit.
Shkupi dhe Vardari në 1909

Lumi Vardar ose Vardari, (sllavo-maqedonisht Вардар, greqisht Αξιός = Aksiós (ose Βαρδάρης), latinisht Axius), është lumi më i madh dhe më i gjatë në Maqedoni, buron pranë fshatit Vërtok afër GostivaritRepublikën e Maqedonisë. Ai përshkon tërë Maqedoninë, kalon nëpër mes të kryeqytetit të Maqedonisë Shkupit pastaj në Veles pranë Gjevgjelisë e kalon kufirin e Maqedonisë dhe kalon në teritorin grek pranë Polykastro dhe Axioupoli pastaj derdhet në Detin Egje në perëndim të Selanikut.

Ultësira e Vardarit i përfshin dy të tretat e teritorit të Republikës së Maqedonisë.

Etimologjia[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Emrin e tij grek Αξιός (Aksios) për herë të parë e përmend Homeri (Il. 21.141, Il. 2.849[1] ) si vendi i Peonëve

Rferencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Koordinatat:40°30′27″ Veri 22°43′03″ Lindje 40.5075° Veri 22.7175° Lindje