Vrilissia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Vrilissia
Βριλήσσια
Vrilissia
Vrilissia
Statistika
Popullsia
-dendësia
25,582 banorë
6,634 banorë/km²
Sipërfaqja 3.856 km²
Administrata
Shteti Greqia
Qarku Atika
Adresa e kuvendit rruga nr.
Kodi postal {{{numriipostes}}}
Prefiksi telefonik + 210
Faqe zyrtare www.vrilissia.gr
Politika
Kryetar Kostas Ioannidis
Partia udhëheqëse Nea Pnoi
{{{shënim}}}


Vrilissia (greqisht: Βριλήσσια) është një qytet i vogël në Atikë pranë Athinës, Greqi. i cili numëron pothuajse 40.000 banorë. Ajo është vendosur në pjesën verilindore të metropolit të Athinës dhe në qytet arrihet nga Attiki Odos, përmes rrugës hekurudhore dhe nga rrethina me metro transit. Kjo është një zonë me sheshe shumë të bukur me parqe, pak e pyllëzuar, pranë zonës malore të Pendeli. Vrilissia është binjakëzuar me Napolin (Itali) dhe me Ottweiler në Gjermani, ku një urë kryesore e tij mban emrin e qytetit grek.

Vrilissia Popullsisë
Viti Popullsia Masë Dendësi Popullsia e shtimit Rritja e re Popullsia Totali Rritja
(1) (2) (3) (4)=(2)/(3) (5)=(2)v-(2)v-1 (6)= [(5)v/(2)v-1]*100 (7)=(7)ν-1+(6)ν


1951 825 3.856 214 825 - -
1961 2.353 3.856 610 +1.528 +185 % 185 %
1971 3.841 3.856 996 +1.488 +63,2 % 248,2 %
1981 7.587 3.856 1.968 +3.746 +97,5 % 345,8 %
1991 16.571 3.856 4.297 +8.984 +118,4 % 464,2 %
2001 25.582 3.856 6.634 +9.011 +54,4 % 518,6 %
2008 40.312 3.856 10.454 +14.730 +57,6 % 576,1 %

Lidhjet :[redakto | redakto tekstin burimor]