West Ham United

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
West Ham United
Emri i plotë West Ham United Football Club
Nofka The Hammers
The Irons
The Academy of Football
Themeluar 1895 as Thames Ironworks
Arena Boleyn Ground (Upton Park)
(Kapaciteti: 35,016)
Presidenti Flag of England.svg Jason Wong
Manager Flag of England.svg Sam Allardyce
Liga Premier League
2012–13 10
Webfaqja Faqja zyrtare e klubit
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si nikoqir
Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
Ngjyrat e ekipit
 
Ngjyrat si mysafir
Sezoni aktual

West Ham United Football Club është një Klub futbollist në Angli bazuar në Upton Park, qytet i vogël i Newham Londër, Lindjen Londër. Ata kanë luajtur në ndeshjet e tyre në shtëpi të Boleyn Ground stadium që nga 1904.

Ky klub u krijua fillimisht si Thames Ironworks F.C.1895 dhe më pas u reformuar, në 1900 si Perëndimi proshutë të Bashkuara. Ata fillimisht konkurruan në Ligën Jugore dhe Perëndimore Lidhjes përpara se të bashkohet me të plotë Football Lidhjes në 1919 dhe ka gëzuar në krye të tyre të parë në sezonin 1923, duke paraqitur në fazën e parë të Kupës fa përfundimtare që do të mbahet në Wembley në atë vit kundër Bolton Wanderers. Klubi i kanë fituar të Kupën FA tri herë: në 1964, 1975 dhe 1980. Ato kanë qenë gjithashtu dy herë runners-up, në 1923 dhe 2006.

Në 1965, ata fituan Europian Kupën Fituesit e Kupës, dhe në vitin 1999 ata fituan Kupën Intertoto.

Ata gjithashtu fitoi inauguruese Football Lidhjes Luftës Kupën në 1940. Klubi më i mirë i ligës përfundimtar pozicion është në vendin e tretë 1985-86 (e vjetër) First Division.

West Ham aktualisht konkurrojnë në Kryeministri i Lidhjes, dhe përfundoi në 10. Pozicion në 2007-08 sezonit. Ata kanë qenë anëtarë të Lidhjes Kryeministri për të gjithë, por tre sezonet e saj që nga krijimi në vitin 1992, dhe e tyre më të larta të përfundojë në Kryeministri i Lidhjes ishte në 5. 1998-99.