Xinxife

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Xinxife apo siç quhet në disa zona te te tjera shqipfolëse si Hide apo Ide është një frutë i vogël.

Përdorimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Ky frut përdoret në Kine dhe Kore për te lehtësuar stresin, si antimykotik, antibakterial, antulcer, antioksidant, lufton konstipacionin (bllokimin e zorrës se trashe), kronik etj.