Yelloustoun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Jelloustoun (angl. Yellowstone) është park nacional i SHBA-ve cili shtrihet në territorin e tri shteteve federale : Vajoming, Montana dhe Ajdaho.

gejzeri i madh

Jellouston (Yellowstone) është parku i parë kombëtar i Shteteve të Bashkuara, i shpallur në vitin 1872. Ka një sipërfaqe prej 8987 km². Parku shtrihet në tri shtete, Uajoming, Montana dhe Ajdëho. Parku Jelloustoun është më i vjetri në botë. Emri i parkut vjen nga Lumi Jellouston që kalon përmes tij. Nuk dihet me saktësi nëse emri u referohet gurëve të verdhë sulfurorë nën ujëvarën e Kanionit të Madh që derdhet në Lumin Jellouston, apo nga bankinat e tij të rërës. Jellouston është parku në tërheqës në Amerikë, i vizituar nga miliona turistë në vit. Me një hapësirë tejet të madhe dhe me një florë dhe faunë jashtëzakonisht të pasur, do të duheshin disa vizita për të shkelur një pjesë të madhe të tij. Ju sjellim tani pamje nga parku kombëtar Jellouston. Parku është i njohur me gejzerët e tij, me burime të nxehta, me vullkanin e veçantë dhe me karakteristika tjera gjeotermale.

Liqeni Jelloustoun[redakto | redakto tekstin burimor]

Pozita gjeografike[redakto | redakto tekstin burimor]

Parku Jelloustoun shtrihet në gj. gj. 44° 40′ 0″ N dhe gjat. gjeo. 110° 28′ 0″ W.

Krijimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Bota bimore e shtazore[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]