Ágnes Hranitzky

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ágnes Hranitzky është një regjisore hungareze, e mirënjohur për bashkëpunimet e shumta me regjisorin dhe njëkohësisht bashkëshortin Béla Tarr.

Karriera në film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hranitzky nisi të punojë në 1970 si regjisor në shumë filma hungarez. Ajo nisi bashkëpunimin me regjisorin Béla Tarr në 1981, duke kontribuar në filmin “The Outsider”. Ajo ka kontribuar që atëhere në të gjithë filmat e regjisorit Tarr.

Ajo së bashku me Tarr ishin bashkëregjisorë në filmin The Man from London në 2007. Filmi pati premierën në edicionin e 2007 të “Festivalit të Filmit në Kanë”.[1]

Në 2011 ajo ishte regjisore për filmin “The Turin Horse”, i cili pati premierën në 2011 në edicionin e 61 të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Berlin, ku u nderua me çmimin Jury Grand Prix.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hranitzky u martua me regjisorin Béla Tarr dhe kanë qëndruar së bashku që kur janë takuar në 1978.


References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mitchell, Wendy. "Fortissimo on board for Bela Tarr's Cannes title The Man From London". Marrë më 23 August 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)