Jump to content

Álvaro Morte

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Álvaro Morte
Morte në Sitges Film Festival, tetor 2018
U lind në23 shkurt 1975
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti2002–akoma
Bashkëshorti/jaBlanca Clemente
Fëmijë2

Álvaro Antonio García Morte (lindur më 23 shkurt 1975), i njohur profesionalisht si Álvaro Morte, është një aktor spanjoll. Ai fitoi njohjen në mbarë botën duke luajtur rolin e Sergio "El Profesor" Marquina në serialin spanjoll La casa de papel, fillimisht transmetuar në Antena 3 dhe tani transmetohet edhe në Netflix.[1][2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Morte filloi karrierën e tij të aktrimit kur luajti një rol të thjeshtë në serialin televiziv spanjoll Spitali Qendror . Ai vazhdoi të luante rolet e Ray në serialin televiziv spanjoll "Planta 25", Adolfo Castillo në serialin televiziv spanjoll "Bandolera", Gabriel Areta në telenovelën spanjoll "Amar en tiempos revueltos", Lucas Moliner në telenovelën spanjolle El secreto de Puente Viejo . [3]

Në vitin 2017, Morte luajti rolin e Sergio "El Profesor" Marquina në serialin televiziv spanjoll "Money Heist", ku ai u vlerësua shumë për portretizimin e tij të personazhit dhe ka fituar kështu famë në mbarë botën. Në fund të vitit 2017, Netflix e shpërndau serialin në të gjithë botën në platformën e tij. Pjesa më e fundit 4 u lëshua në prill të vitit 2020. [4]

Morte bëri debutimin e tij në film artistik kur luajti rolin e thjeshtë të Rafael Torres në filmin spanjoll "Lola, la película" (2007). Por, ai pati rolin e tij të parë kryesor në filmin artistik kur luajti rolin e David Ortiz në filmin spanjoll Netflix "Mirage" (2018). Në vitin 2019, ai luajti rolin e Oscar në serinë televizive "Movistar" + "El embarcadero" .

Përveç veprave të tij të aktrimit, Morte zotëron një kompani teatrore të quajtur "300 pistolas" (shqip: 300 pistoleta), e themeluar në vitin 2012. [5]

Në Dhjetor të 2019, Morté u njoftua se i ishte bashkuar kastit të serive televizive të Amazon, "Wheel of Time", një përshtatje e novelave epike të fantazisë me të njëjtin emër. Morté është përcaktuar të portretizojë Logain Ablar.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Morte është dygjuhësh, ai flet edhe Spanjisht ( gjuhën e tij amtare ) dhe Anglisht.

Përveç kësaj, ai ka një vëlla - Marat, i cili jeton në Kazakistan. Ata u ndanë në fëmijëri, duke jetuar larg njëri-tjetrit.

Ai është i martuar me Blanca Clemente, një stiliste, ata kanë 2 fëmijë, Julieta dhe Leon, të cilët janë binjakë jo identikë. . [3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Is La Casa De Papel aka Money Heist Season 4 the Final Season acc. to the Show Runner? Release Date, Plot, Cast & More". Union Journalism (në anglishte amerikane). 2020-02-09. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2020. Marrë më 2020-03-08.
  2. ^ Hill-Paul, Lucas (2020-03-06). "Money Heist season 4: Berlin's shock return confirmed in all-new Netflix trailer". Express.co.uk (në anglisht). Marrë më 2020-03-08.
  3. ^ a b "De atracador a 'sex symbol': Álvaro Morte, el encanto de uno de los actores más atractivos del momento". HOLA USA (në spanjisht). 2019-11-07. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2020. Marrë më 2020-03-08.
  4. ^ Eloff, Herman (25 prill 2018). "This heist thriller on Netflix blew up big time and now has a cult following". Channel24 (në anglisht). Marrë më 2 mars 2019.
  5. ^ Soage, Noelia (27 qershor 2017). "Álvaro Morte: «La casa de papel va a marcar un antes y un después en la forma de tratar la ficción en este país»". ABC (në spanjisht). Marrë më 2 mars 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]