Åke Cato

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Åke Cato.

Åke Lennart Cato (18 tetor 1934 - 9 nëntor 2016) është autorë dhe skenaristë suedezë. Ai ka bërë shumë skeçe së bashku me Sven Melanderin. Ai ka punuar së bashku me Svenin në fund të vitit 1980 dhe në fillim të vitit 1990 në shumë skeçe si Werner och Werner. Cato ka shkruar skenare së bashku me Mikael Neumann në shumë komedi të Eva Rydberg, si për shembull Den stora premiären (2007) dhe Viva la Greta (2011).

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Meddelanden (1968) së bashku me Stig Nahlbom
 • Nya meddelanden (1968) së bashku me Stig Nahlbom
 • Spalter (1982)
 • Slow motion (1986)
 • Nobelpristagaren (1989)
 • Malmö för inte så länge sen (1997)
 • Utsikt från gågatan (1998)
 • da cato - texter för scen och TV (2009)
 • En levande gosse (2010)

Skenari në filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1982 - Gräsänklingar
 • 1985 - Smugglarkungen

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]