Åmot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Åmot (kthjellim).


Åmot
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Åmot

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Rena
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Ole Gustav Narud (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°8′V 11°22′L / 61.133°V 11.367°L / 61.133; 11.367 (Åmot)Koordinatat: 61°8′V 11°22′L / 61.133°V 11.367°L / 61.133; 11.367 (Åmot)
Sipërfaqja 1.340 km2
Popullsia 4.425 banorë 2004
Dendësia 3,3 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Åmoting
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2012
Vendndodhja
Rena is located in Norvegjia
Rena
Rena
www.amot.kommune.no

Åmot është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1340 km² dhe popullsi 4425 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Åmot – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]