Çakalli Indokinez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Çakalli Indokinez
Çakalli në Fortesën e Natyrës së Huai Ka Kaenges
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Gjinia: Canis
Lloji:
Nënlloji:
C. a. cruesemanni
Emri trinomial
Canis aureus cruesemanni
Matschie, 1900[2]

Çakalli Indokinez (Canis aureus cruesemanni), i njohur gjithashtu si çakalli Siamez dhe çakalli i artë i Azisë Juglindore,[1] është një nënlloj i çakallit të artë, i shpërndarë në Tajlandë, Birmani dhe Vietnam.[3][4][5]

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klasifikimi taksonomik i çakallit Indokinez si një nënlloj më vete u kundërshtua nga disa autorë që deklaruan se klasifikimi i tij u bazua vetëm nën vëzhgimet e disa kafshëve në kafaze.[6] Më vonë u klasifikua si një nënlloj i Canis aureusLlojet e Gjitarëve të Botës (botimi III) që u botua në 2005.[7]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çakejtë Indokinezë janë më të vegjël në përmasa krahasuar me çakejtë Indianë,[6] që peshojnë deri në 8 kg. Gëzofi tyre ngjan shumë me atë të qenit.[1]

Ekologjia dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çakalli Indokinez shtrihet në zonat malore, pranë fermave ose pyjeve të banuara nga njerëzit. Preja e tyre përfshin kafshë të vogla si zogjë, zvarranikë dhe bretkosa, por edhe fruta.[1]

Ata mund të jenë aktivë si ditën ashtu edhe natën. Çakejtë Indokinezë janë krijesa të vetmuara, por mashkulli dhe femra afrohen bashkë gjatë sezonit të çiftëzimit. Ai ka pak grabitqarë natyrorë, megjithëse qentë e egër Aziatikë janë burimi kryesor i vdekshmërisë së tyre.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e Castelló, J.R. (2018). "Ch.2 - Wolf-like Canids". Canids of the World: Wolves, Wild Dogs, Foxes, Jackals, Coyotes, and Their Relatives (në anglisht). Princeton University Press. fq. 142–143. ISBN 978-0-691-18372-5.
  2. ^ Matschie, P. (1900). "Herr Matschie sprach uber den Schakel des Menam-Gebietes in Siam". Sitzungsberichte der Gesellschaft Naturforschender Freunde zu Berlin (në anglisht). 1900: 144–145. Marrë më 18 shtator 2017.[Mr. Matschie talked about the Menam area of Siam]
  3. ^ Kebede, Yigrem (2017). "A Review on: Distribution, Ecology and Status of Golden Jackal (Canis aureus) in Africa". Journal of Natural Sciences Research (në anglisht). 7 (1).
  4. ^ Lekagul, B. & McNeely. Mammals of Thailand. Darnsutha Press; Second edition, ISBN 974-86806-1-4
  5. ^ "Canis aureus cruesemanni" (në anglisht). ITIS. Marrë më 2019-10-24.
  6. ^ a b Lekagul, B.; McNeely, J. (1988). Mammals of Thailand (në anglisht) (bot. 2). Darnsutha Press. fq. 520. ISBN 978-974-86806-1-3.
  7. ^ Wozencraft, W. Christopher (2005). Wilson, Don E.; Reeder, DeeAnn M. (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (në anglisht). Vëll. 1 (bot. 3). Johns Hopkins University Press. fq. 574–575. ISBN 978-0801882210.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]