Çamët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vendndodhja e Çamërisë mes Shqipërisë dhe Greqisë

Çamët janë shqiptarë, banorë vendas të krahinës së Çamërisë, që gjendet mes Shqipërisë dhe Greqisë. Çamët kanë një identitet kulturor të veçantë, i cili është një përzierje e ndikimeve shqiptare dhe greke, si dhe shumë elementeve të veçanta çame.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ See Hasluk, 'Christianity and Islam under the Sultans', London, 1927.