Çedomir Jovanoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ceda Jovanovic

Cedomir Jovanovic (serbisht: Čedomir "Čeda" Jovanović, qirilik: Чедомир "Чеда" Јовановић, lindur në 13 prill 1971) është një biznesmen dhe politikan serb.

Gjatë regjimit të Sllobodan MillosheviqJugosllavi, Jovanovic ishte një ndër studentët më aktiv në protestat midis viteve 1996-97 në moshën 25 vjecare.[1] Jovanovic së bashku me një student tjetër, Cedomir Antic, ishin një ndërthemeluesit e Klubit Politik të Studentëve, njohur ndryshe me shkurtesën SPK, të cilët organizuan bojkotin e zgjedhjeve të përgjithshme në 1997.[2] Në shkurt 1998, shumica e studentëve të këtij klubi iu bashkuan Partisë Demokratike së bashku me Jovanovic.[3]

Pas rënies së regjimit të Milloshevic, Jovanovic u përzgjodh nga Partia Opozitare Demokratike Serbe si deputet dhe u shndërrua në një prej drejtuesve parlamentar më të rinj në moshë, kur ishte vetëm 29 vjecar.[4] Pas rënies së Milloshevicit, Jovanovic u sulmua me dhjetëra herë. Në 6 shkurt 2001 një lëndë shpërthyese shkatërroi makinën e Jovanovic.[5] Në februari 6, 2001, një divajs egsploziv ka shkaterruar aorumjeti i Jovanović-it.[6][7]

Në 31 mars 2001 Jovanovic u bë viktimë e një tjetër sulmi gjatë një incidenti të shtënash me armë, gjatë momentit të arrestimit të Milloshevicit. Në korrik 2012 Ministri i Mbrojtjes Dušan Mihajlović u shpreh se Jovanovic ishte në listën e personave më të korruptuar në Serbi.

Jovanovic u përjashtua nga Partia Demokratike në 2004 për shkak të shkeljes së protokollit të partisë. Më pas ai themeloi partinë e tij politike në nëntor 2005, e cilësuar Partia Demokratike Liberale. Ai ishte kandidat i kësaj partie gjatë zgjedhjeve presidenciale në Serbi në 2008 si dhe në 2012.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/414292/Ministar-Radulovic-protiv-novog-kredita-firmi-Cedomira-Jovanovica
  2. ^ "Nedeljnik: Kako je DB pratio studente 1997: "Čeda Jovanović je don Vito, ti si Tom Hejgen..."" (në serbisht). 19 maj 2017. Marrë më 24 qershor 2017.[lidhje e vdekur]
  3. ^ "Istinomer: Čedomir Jovanović" (në serbisht). Marrë më 24 qershor 2017.
  4. ^ Jovana Gligorijević (27 nëntor 2008). "Vreme: Odela, frizure i rečnik" (në serbisht). Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2017. Marrë më 25 qershor 2017.
  5. ^ Dejan Anastasijević (11 korrik 2002). "Vreme: Čedo, pazi metak". Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2017. Marrë më 24 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "B92: DJINDJIC: POD JOVANOVICEV DZIP PODMETNUNTA BOMBA". 6 shkurt 2001. Marrë më 24 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Radio Free Europe: Newsline - February 6, 2001". 6 shkurt 2001. Marrë më 24 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)