Çeri Bullet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Çeri Bullet
Informacione
PrejardhjaKoreja e Jugut
ZhanriKpop
LabelFNC
Vite aktiv2019-sot
Anëtarët
Haeyoon

Yuju

Bora

Jiwon

Remi

Chaerin

May
Ish-anëtarët
Mirae
 Kokoro
Linlin
Webfaqja
http://cherrybullet.co.kr/

Cherry Bullet (Koreane: 체리 블렛; RR: cheri beullet), është një grup vajzash nga Koreja e Jugut, i formuar nga kompania FNC Entertainment. Ata debutuan në 21 Janar 2019 me albumin e tyre të parë të vetëm me titull "Let's Play Cherry Bullet", grupi aktualisht përbëhet nga shtatë anëtarë: Haeyoon, Yuju, Bora, Jiwon, Remi, Chaerin dhe May. fillimisht si dhjetë anëtarë, ish-anëtarët Mirae, Kokoro dhe Linlin u larguan nga grupi në dhjetor të vitit 2019. Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para-debutimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Haeyoon u prezantua më parë si një nga kursantet femra për të përfaqësuar FNC Entertainment në shfaqjen e mbijetesës së Mnet, Produce 48. Ajo përfundoi në vendin e 19-të dhe kështu nuk u bë anëtare e grupit të vajzave të prodhuara, IZ * ONE. Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Bora më parë ishte duke u trajnuar në kompaninë Music K Entertainment. Si ajo, ashtu edhe anëtari tjetër Yuju u shfaqën në BTS 'Love Yourself:highlight reel", me Yuju gjithashtu duke bërë një paraqitje në videoklipin "Somebody to Love" të Honeyst.[1]

Jiwon bëri audicion për sezonin e parë të K-pop Star të SBS me këngën "Because Of You" nga Kelly Clarkson dhe më vonë filloi trajnimin nën Starship Entertainment. Në 2012 ajo u shfaq në videoklipin "White Love" të Starship Planet. [2]

Remi ishte një praktikant me Avex Proworks dhe u shfaq për herë të parë në segmentet e veprimit të drejtpërdrejtë të Pretty Rhythm: Dear My Future në 2012 si një nga Prism Mates por nuk kaloi audicionin për t'u bërë një anëtare zyrtar.[3] Ajo modeloi për Repipi Armario në koleksionin pranveror të shfaqjes së 65-të të Modës 2014. [4]Kokoro ishte gjithashtu një studente në Akademinë e Artistëve Avex në Nagoya, Japoni, dhe ajo u kërkua nga FNC Entertainment në vitin 2016. [5]

2018-sot:Debutimi, ndryshimi i anëtarëve dhe publikimet muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqja e realitetit debutues të grupit Insider Channel Cherry Bullet u shfaq premierë më 28 Nëntor 2018 në Mnet. Shfaqja e realitetit u bë për të prezantuar grupin dhe secilin nga 10 anëtarët e tij për shikuesit. [6]

Albumi i tyre i parë i vetëm, Le të Luajmë Cherry Bullet, u publikua në 21 Janar 2019, me përbërje të vetme kryesore "Q&A" dhe dy këngë të tjera, "Violet" dhe "Stick Out". Ata mbajtën vitrinë e tyre debutuese në të njëjtën ditë në YES24 Live Hall në Gwangjin-gu, Seul. [7]

Më 9 maj, u zbulua se Cherry Bullet do të rikthehej më 22 maj me single-in e tyre të dytë Love Adventure me single kryesor "Really Really". [8]Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Më 13 dhjetor, FNC njoftoi se Mirae, Kokoro dhe Linlin ishin larguar nga grupi dhe kishin zgjidhur kontratat e tyre.

Grupi, me shtatë anëtarë të mbeturpublikuan këngën e tyre të parë dixhitale "Hands Up" në 11 Shkurt 2020. [9]Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Më 6 gusht, Cherry Bullet bëri rikthimin e tyre me "Aloha Oe". Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Reklamat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cherry Bullet ishin modele për markën uniforme koreane Smart në 2018, së bashku me BTS. [16] Anëtarët u zgjodhën gjithashtu për të përfaqësuar markën në 2019. Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; refs pa përmbajtje duhet të kenë një emër

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përshtatur nga profili i tyre Naver.

Anëtarët aktualë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Haeyoon (Korean: 해윤) - lidere,vokal
 • Yuju (유주) - vokal,rrep
 • Bora (보라) - vokale
 • Jiwon (지원) - vokal,rrep
 • Remi (레미) - kercim,vokale
 • Chaerin (채린) - kercim,vokale
 • May (메이) - vokale

Ish-anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mirae (미래) - lidere
 • Kokoro (코코로) - kercim,vokale
 • Linlin (린린) - kercim,vokale

Videoklipet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Videoklipi Regjisor Ref.
2019 "Q&A" Ziyong Kim

(FantazyLab)
[10]
"Really Really" (네가 참 좋아) SUNNYVISUAL [11]
2020 "Hands Up" (무릎을 탁 치고) JIMMY

(VIA)
[12]
"Aloha Oe" (알로하오에) SUNNYVISUAL [13]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Show[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Kohezgjatja Rrjeti
2018–2019 Insider Channel Cherry Bullet November 28 to January 9 Mnet

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Cherry Bullet". Wikipedia (në anglisht). 12 nëntor 2020.
 2. ^ "Cherry Bullet". Wikipedia (në anglisht). 12 nëntor 2020.
 3. ^ "Cherry Bullet". Wikipedia (në anglisht). 12 nëntor 2020.
 4. ^ GDWDOP (30 janar 2019). "CherryBullet 'Q&A' Music Video". Vimeo. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ SUNNYVISUAL (4 qershor 2019). "[MV] Cherry Bullet(체리블렛) _ Really Really(네가 참 좋아)". Vimeo. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ @via_by_jimmy (11 shkurt 2020). "체리블렛(Cherry Bullet)_무릎을 탁 치고(Hands Up) MV". Instagram. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ SUNNYVISUAL (2 gusht 2020). "[MV] Cherry Bullet - Aloha Oe". Vimeo. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Cherry Bullet". Wikipedia (në anglisht). 12 nëntor 2020.
 9. ^ "Cherry Bullet". Wikipedia (në anglisht). 12 nëntor 2020.
 10. ^ GDWDOP (30 janar 2019). "CherryBullet 'Q&A' Music Video". Vimeo. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ SUNNYVISUAL (4 qershor 2019). "[MV] Cherry Bullet(체리블렛) _ Really Really(네가 참 좋아)". Vimeo. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ @via_by_jimmy (11 shkurt 2020). "체리블렛(Cherry Bullet)_무릎을 탁 치고(Hands Up) MV". Instagram. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ SUNNYVISUAL (2 gusht 2020). "[MV] Cherry Bullet - Aloha Oe". Vimeo. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]