Çiang Kai-shek

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çiang Kai-Sheku

Çiang Kai-Sheku (kinezçe: 蔣中正 Chiang Kai-Shek, l. 1887Kinë, v. 1975Taipei) ishte lideri politik dhe ushtarak i Republikes se Kines.

Çiang Kai-Sheku ishte nje gjeneral i cili drejtoi Republiken e Kinëss ndaj madheshtise se ushtrise japoneze. Gjithashtu ishte dhe pjese e revolucionit kinez, ku forcat komuniste arriten ti zmbrapsnin demokratet ne ishullin e Tajvanit, ku eshte nje pike e nxehte referimi edhe ne ditet e sotme.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]