Çka ka Shpija

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çka ka Shpija
GjiniaKomedi
Krijuar ngaNaser Rafuna
Shkruar ngaAstrit Kabashi
Destan Sedolli
Naser Rafuna
Regjia ngaGenc Berisha
KompozitoriBen Haliti
ShtetiFlamuri Kosovë
Gjuha në prodhimin origjinalShqip
Nr. i sezoneve11
Nr. i episodeve307
Prodhimi
Prodhuesi kryesorLiridon Cahani
ProdhuesitNaser Rafuna
Shpend Lutolli
Liridon Selmani
Transmetimi
Programi origjinalRTK 1 (2014-2022)
Klan Kosova (2022-tani)
Formati i pikturës16:9 (1080p)
Transmetimi i parë2014-2021 (RTK)
2022-tani (Klan Kosova)

Çka ka Shpija (stilizuar si Çka ka shpija...), ose Çka ka Shpija... kallzon fmija është një serial kosovar sitcom i krijuar nga Naser Rafuna. Premierën e pati në vitin 2014. Seriali u prodhua nga dhe u transmetua në Radio Televizionin e Kosovës deri në vitin 2022, prej kur transmetohet nga Klan Kosova dhe gjithashtu është produksion i këtij televizioni.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarjet zhvillohen rreth një familjeje, ku kryefamiljari është babai Xhek (Setra) Demollari (Naser Rafuna), një biznesmen i pasur koprrac, i martuar (me forcë) me një vajzë të quajtur Rabije (Gresa Pallaska) dhe ata kanë katër fëmijë: Hamdiun (Dardan Gashi), Andin (Orik Morina) dhe Republikën (Maylinda Kosumovic -- Teuta Krasniqin) dhe Hajrushin (Treva Riza). Me ta jeton edhe motra e Xhekut, Argjenda. Origjina e titullit të serialit vjen nga thënia e famshme "Çka ka shpija, kallëzon thmija".

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezonet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezonet: Episodet: Viti i

transmetimit:

Gama e

episodave:

Kanali ku

transmetohet:

Sezoni 1: 28 2014-2015 1-28 RTK
Sezoni 2: 35 2015-2016 28-63
Sezoni 3: 34 2016-2017 63-97
Sezoni 4: 29 2017-2018 97-126
Sezoni 5: 36 2018-2019 126-162
Sezoni 6: 33 2019-2020 162-195
Sezoni 7: 33 2020-2021 195-228
Sezoni 8: 14 2021 228-242
Sezoni 9: 14 2022 242-256 Klan Kosova
Sezoni 10: 43 2022-2023 256-299
Sezoni 11: 8 2023-2024 300-
  • Shënim: Sezoni 8 i serialit Çka Ka Shpija ka transmetuar 14 episoda (së bashku me episodin festiv të fundvitit i cili u transmetua me 2 Janar 2022),

dhe me 8 Janar ka dhëne "promon" për episodin "14", por i cili nuk është transmetuar asnjëherë.

Kurse Sezoni 9 është transmetuar në periudhën Prill-Qërshor dhe episodi 14 ka qenë Fundi i Sezonit 9.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]