Çmimi i madh i Kanadasë 2008

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
  F1 Kanadaja - 2008
Statistikat
Gara e 7 nga 18 në vitin 2008.
Circuit Montreal.png
Data 8 qershor, 2008
Vendi Circuit Gilles Villeneuve, Montreal, Kanada
Drejtimi Qark rrugorë
2.71 mi / 4.361 km
Distanca 70 xhiro, 189.7 mi / 305.27 km
Moti me diell
Pol pozita
Piloti Flag of the United Kingdom (3-5).svg Lewis Hamilton McLaren-Mercedes
Koha 1:17.886
Xhiro më e shpejtë
Piloti Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Scuderia Ferrari
Koha 1.17.387 (14)
Podiumi
I pari Flag of Poland.svg Robert Kubica BMW Sauber
I dyti Flag of Germany.svg Nick Heidfeld BMW Sauber
I treti Flag of the United Kingdom (3-5).svg David Coulthard Red Bull

Çmimi i Madh i Kanadasë për vitin 2008Formula 1 ishte gara e shtatë kampionale që u mbajt më 8 qershor të vitit 2008Circuit Gilles VilleneuveMontréal, Kanada. Kjo ishte gara e vetme e sezonit që u zhvillua në Amerikën Veriore dhe hera e 30-të që kjo garë u zhvillua në këtë vend. Garën e fitoi pilotit i ekipit BMW Sauber, Robert Kubica, që ishte fitorja e parë e tijë në karierë në garat në Formula Një që nga inkuadrimi i tijë në vitin 2006. Kolegu i tijë, Nick Heidfeld, u radhit i dyti kurse piloti i ekipit Red Bull Racing, David Coulthard, u radhit i treti.

Gara ishte e para e sezonit në të cilët as pilotët e ekipit Ferrari e as të ekipit McLaren nuk arritën sëpaku podium.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushtrimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Felipe Massa realizoi xhiron më të shpejtë në tri ushtrimet e para të Premten.

Kualifikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lewis Hamilton arriti pozitën e parë kualifikuese për McLaren.
Sesioni i parë
Sesioni i dytë
Pjese të pistës filluan të shkatërrohen gjatë ushtrimeve dhe duhej të riparoheshin në shumë raste.
Sesioni i tretë

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Start[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lewis Hamilton duke udhëhequr para pilotëve Robert Kubica, Kimi Räikkönen dhe të tjerëve në fillim të garës.
Pas aksidenti që të dy pilotët si Kimi Räikkönen ashtu edhe Hamilton u larguan nga gara, kurse Nico Rosberg vazhdoi me krah të thyer.
Ishte moment kritik kur Kubica tejkaloi kolegun e tijë, Nick Heidfeld, për të udhëhequr garën.
The race was won by Robert Kubica, who took his and BMW Sauber's first F1 victory.
Lufta për pozitë më të mirë mes pilotëve Rubens Barrichello, Sebastian Vettel dhe Heikki Kovalainen.
Sebastian Vettel nuk mori pjesë në kulifikime, por arriti të kualifikohet si i teti në fund të garës dhe të fitojë 1 pikë kampionale.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kualifikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz. Nr. Piloti Ekipi Pjesa 1 Pjesa 2 Pjesa 3 Lëvizje
1 22 Flag of the United Kingdom (1-2).svg Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:16.909 1:17.034 1:17.886 1
2 4 Flag of Poland.svg Robert Kubica BMW Sauber 1:17.471 1:17.679 1:18.498 2
3 1 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari 1:17.301 1:17.364 1:18.735 3
4 5 Flag of Spain.svg Fernando Alonso Renault 1:17.415 1:17.488 1:18.746 4
5 7 Flag of Germany.svg Nico Rosberg Williams-Toyota 1:17.991 1:17.891 1:18.844 5
6 2 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari 1:17.231 1:17.353 1:19.048 6
7 23 Flag of Finland.svg Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 1:17.287 1:17.684 1:19.089 7
8 3 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld BMW Sauber 1:18.082 1:17.781 1:19.633 8
9 17 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Honda 1:18.256 1:18.020 1:20.848 9
10 10 Flag of Australia.svg Mark Webber Red Bull-Renault 1:17.582 1:17.523 no time1 10
11 12 Flag of Germany.svg Timo Glock Toyota 1:18.321 1:18.031 11
12 8 Flag of Japan.svg Kazuki Nakajima Williams-Toyota 1:17.638 1:18.062 12
13 9 Flag of the United Kingdom (1-2).svg David Coulthard Red Bull-Renault 1:18.168 1:18.238 13
14 11 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Toyota 1:18.039 1:18.327 14
15 6 Flag of Brazil.svg Nelson Piquet Jr. Renault 1:18.505 1:18.393 15
16 14 Flag of France.svg Sébastien Bourdais Toro Rosso-Ferrari 1:18.916 182
17 20 Flag of Germany.svg Adrian Sutil Force India-Ferrari 1:19.108 16
18 21 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 1:19.165 17
19 16 Flag of the United Kingdom (1-2).svg Jenson Button Honda 1:23.565 20*
20 15 Flag of Germany.svg Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari no time3 19*

* Startoi nga vija e mekanikëve.

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nick Heidfeld përfundoi i dyti për të realizuar fitoren e parë 1-2 për ekipin BMW Sauber.
David Coulthard arriti pozitën e tretë për Red Bull Racing.
Poz. Nr. Piloti Ekipi Xhiro Koha/Mbetja Lëvizje Pikë
1 4 Flag of Poland.svg Robert Kubica BMW Sauber 70 1:36:24.227 2 10
2 3 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld BMW Sauber 70 +16.495 8 8
3 9 Flag of the United Kingdom (1-2).svg David Coulthard Red Bull-Renault 70 +23.352 13 6
4 12 Flag of Germany.svg Timo Glock Toyota 70 +42.627 11 5
5 2 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari 70 +43.934 6 4
6 11 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Toyota 70 +47.775 14 3
7 17 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Honda 70 +53.597 9 2
8 15 Flag of Germany.svg Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 70 +54.120 19 1
9 23 Flag of Finland.svg Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 70 +54.433 7
10 7 Flag of Germany.svg Nico Rosberg Williams-Toyota 70 +54.749 5
11 16 Flag of the United Kingdom (1-2).svg Jenson Button Honda 70 +1:07.540 20
12 10 Flag of Australia.svg Mark Webber Red Bull-Renault 70 +1:11.299 10
13 14 Flag of France.svg Sébastien Bourdais Toro Rosso-Ferrari 69 +1 xhiro 18
Pilotët që nuk mbaruan garë
Ret 21 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 51 17
Ret 8 Flag of Japan.svg Kazuki Nakajima Williams-Toyota 46 12
Ret 5 Flag of Spain.svg Fernando Alonso Renault 44 4
Ret 6 Flag of Brazil.svg Nelson Piquet Jr. Renault 43 15
Ret 1 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari 19 3
Ret 22 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 19 1
Ret 20 Flag of Germany.svg Adrian Sutil Force India-Ferrari 13 16

Shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipërfaqja e pistës dukshëm u dëmtua gjer në fund të garës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]