Çmimi i madh i Malajzisë 2015

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
  F1 Malajzia - 2015
Statistikat
Gara e 2 nga 19 në vitin 2015.
Cirkuiti i Sepangut
Cirkuiti i Sepangut
Data 29 Mars, 2015
Vendi Cirkuiti Ndërkombëtar i Sepangut
Sepang, Kuala Lumpur, Malajzi
Drejtimi përhershëm
3.444 mi mi / 5.543 km km
Distanca 56 xhiro, 192.879 mi mi / 310.408 km km
Moti Nxeht dhe pastër
Pol pozita
Piloti Flag of the United Kingdom (1-2).svg Lewis Hamilton Mercedes
Koha 1:49.834
Xhiro më e shpejtë
Piloti Flag of Germany.svg Nico Rosberg Mercedes
Koha 1:42.062 (43)
Podiumi
I pari Flag of Germany.svg Sebastian Vettel Scuderia Ferrari
I dyti Flag of the United Kingdom (1-2).svg Lewis Hamilton Mercedes
I treti Flag of Germany.svg Nico Rosberg Mercedes


2015 Çmimi i madh i Malajzisë, titullar më parë si 2015 Formula 1 Petronas Çmimi i madh i Malajzisë, ishte një garë e Formula Një që u zhvillua më 29 Mars në Cirkuitin Ndërkombëtar të SepangutKuala LumpurMalajzisë. Kjo ishte gara e 17të e zhvilluar në Çmimin i madh të Malajzisë si një ngjarje e Formula Një, dhe e 35ta gjithsej.[1]

Lewis Hamilton erdhi në garë si kyresuesi i kampionatit me shtatë pikë para shokut të tij të skuadrës Nico Rosberg, duke u ndjekur ngushtë nga Sebastian Vettel, me tre pikë më pak. Mercedes hyri në garë me një avantazh dymbëdhjetë pikësh ndaj Ferrarit në renditjen e konstruktorëve.

Hamilton siguroi pol pozitën në një sesion kualifikues me shi, pol pozita e 40të e karrierës së tij.[2] Vettel fitoi garën, duke u nisur nga pozicioni i dytë. Ishte fitorja e 40të e karrierës së tij dhe fitorja e parë e Ferrarit që nga 2013 Çmimi i madh i Spanjës.[3]

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kualifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz. Nr. Piloti Konstrukstori Q1 Q2 Q3 Grid
1 44 Flamuri Lewis Hamilton Mercedes 1:39.269 1:41.517 1:49.834 1
2 5 Flamuri Sebastian Vettel Ferrari 1:39.814 1:39.632 1:49.908 2
3 6 Flamuri Nico Rosberg Mercedes 1:39.374 1:39.377 1:50.299 3
4 3 Flamuri Daniel Ricciardo Red Bull-Renault 1:40.504 1:41.085 1:51.541 4
5 26 Flag of Russia.svg Daniil Kvyat Red Bull-Renault 1:40.546 1:41.665 1:51.951 5
6 33 Flag of the Netherlands.svg Max Verstappen Toro Rosso-Renault 1:40.793 1:41.430 1:51.981 6
7 19 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Williams-Mercedes 1:40.543 1:41.230 1:52.473 7
8 8 Flag of France.svg Romain Grosjean Lotus-Mercedes 1:40.303 1:41.209 1:52.981 10
9 77 Flag of Finland.svg Valtteri Bottas Williams-Mercedes 1:40.249 1:40.650 1:53.179 8
10 9 Flag of Sweden.svg Marcus Ericsson Sauber-Ferrari 1:40.340 1:41.748 1:53.261 9
11 7 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari 1:40.415 1:42.173 11
12 13 Flamuri Pastor Maldonado Lotus-Mercedes 1:40.361 1:42.198 12
13 27 Flamuri Nico Hülkenberg Force India-Mercedes 1:40.830 1:43.023 13
14 11 Flamuri Sergio Pérez Force India-Mercedes 1:41.036 1:43.469 14
15 55 Flamuri Carlos Sainz Jr. Toro Rosso-Renault 1:39.814 1:43.701 15
16 12 Flamuri Felipe Nasr Sauber-Ferrari 1:41.308 16
17 22 Flamuri Jenson Button McLaren-Honda 1:41.636 17
18 14 Flamuri Fernando Alonso McLaren-Honda 1:41.746 18
107% time: 1:46.217
98 Flamuri Roberto Merhi Marussia-Ferrari 1:46.677 19
28 Flamuri Will Stevens Marussia-Ferrari pa kohë 20
Burimi:[4]
Shënime
  • ^1 — Romain Grosjean mori një penalitet duke ju zbritur dy pozicione për shkak se "la korsinë pas mbërritjes së tij."[5]
  • ^2 — Roberto Merhi dhe Will Stevens ju garantua leja për të startuar nga stjartët e garës.[6]

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz. Nr. Piloti Konstruktori Xhiro Koha/Tërheqje Grid Pts.
1 5 Flamuri Sebastian Vettel Ferrari 56 1:41:05.793 2 25
2 44 Flamuri Lewis Hamilton Mercedes 56 +8.569 1 18
3 6 Flamuri Nico Rosberg Mercedes 56 +12.310 3 15
4 7 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari 56 +53.822 11 12
5 77 Flag of Finland.svg Valtteri Bottas        Williams-Mercedes 56 +1:10.409 8 10
6 19 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Williams-Mercedes 56 +1:13.586 7 8
7 33 Flag of the Netherlands.svg Max Verstappen Toro Rosso-Renault 56 +1:37.762 6 6
8 55 Flag of Spain.svg Carlos Sainz Jr. Toro Rosso-Renault 55 +1 Lap 15 4
9 26 Flag of Russia.svg Daniil Kvyat Red Bull-Renault 55 +1 Lap 5 2
10 3 Flamuri Daniel Ricciardo Red Bull-Renault 55 +1 Lap 4 1
11 8 Flag of France.svg Romain Grosjean Lotus-Mercedes 55 +1 Lap 10
12 12 Flag of Brazil.svg Felipe Nasr Sauber-Ferrari 55 +1 Lap 16
13 11 Flamuri Sergio Pérez Force India-Mercedes 55 +1 Lap 14
14 27 Flamuri Nico Hülkenberg Force India-Mercedes 55 +1 Lap 13
15 98 Flamuri Roberto Merhi Marussia-Ferrari 53 +3 Laps 19
Tër 13 Flamuri Pastor Maldonado        Lotus-Mercedes 46 Frenat 12
Tër 22 Flamuri Jenson Button McLaren-Honda 40 Turbo 17
Tër 14 Flamuri Fernando Alonso McLaren-Honda 20 Fuqia Motorike 18
Tër 9 Flamuri Marcus Ericsson Sauber-Ferrari 2 9
NS 28 Flamuri Will Stevens Marussia-Ferrari 0 Sistemi i karburantit 20
Burimi:[7]

Renditja pas garës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Renditja e pilotëve
Poz. Piloti Pts.
1rightarrow blue.svg 1 Flamuri Lewis Hamilton 43
1uparrow green.svg 1 2 Flamuri Sebastian Vettel       40
1downarrow red.svg 1 3 Flamuri Nico Rosberg 33
1rightarrow blue.svg 4 Flamuri Felipe Massa 20
1uparrow green.svg 7 5 Flamuri Kimi Räikkönen 12
Renditja e konstruktorëve
Poz. Piloti Pts.
1rightarrow blue.svg 1 Flamuri Mercedes 76
1rightarrow blue.svg 2 Flag of Italy.svg Ferrari 52
1uparrow green.svg 1 3 Flamuri Williams-Mercedes       30
1downarrow red.svg 1 4 Flag of Switzerland.svg Sauber-Ferrari 14
1uparrow green.svg 2 5 Flag of Italy.svg Toro Rosso-Renault 12

  • Shënime: Vetëm pesë pozicionet e para janë të përfshirë në secilën renditje.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "A history of the Malaysian Grand Prix". ESPN F1. Marrë më 16 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Smith, Alan (29 mars 2015). "F1: Sebastian Vettel wins the Malaysian Grand Prix - as it happened!". The Guardian. Marrë më 31 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Johnson, Daniel (29 mars 2015). "Sebastian Vettel picks up surprise win for Ferrari to blow world title wide open". The Daily Telegraph. Marrë më 31 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Qualifying". Formula1.com. 28 mars 2015. Marrë më 6 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "2015 Malaysian Grand Prix - Stewards' decisions document 24" (PDF). FIA.com. 28 mars 2015. Marrë më 28 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Marussia drivers granted permission to start in Malaysia". Formula1.com. 28 mars 2015. Marrë më 28 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "2015 Formula 1 Petronas Malaysia Grand Prix - Race results". Formula1.com. 29 mars 2015. Marrë më 29 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)