Çmimi i madh i Monakos 2007

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
  F1 Monako - 2007
Statistikat
Gara e 5 nga 17 në vitin 2007.
Circuit Monaco.png
Data 27 maj, 2007
Vendi Circuit de Monaco
Drejtimi Qarku rrugorë
2.08 mi / 3.34 km
Distanca 78 xhiro, 162.24 mi / 260.52 km
Moti
Pol pozita
Piloti Flag of Spain.svg Fernando Alonso McLaren-Mercedes
Koha 1:15.726
Xhiro më e shpejtë
Piloti Flag of Spain.svg Fernando Alonso McLaren-Mercedes
Koha 1:15.284 (44)
Podiumi
I pari Flag of Spain.svg Fernando Alonso McLaren-Mercedes
I dyti Flag of England.svg Lewis Hamilton McLaren-Mercedes
I treti Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari

F1 Monako për vitin 2007 ishtë Formula 1 gara e pestë e sezonit F1 2007. Gjo garë u zhvillua në fundjavën mes 24-27 maj në qarkun Circuit de MonacoMonte Carlo, Monako. Këtë garë e fitoi piloti Fernando Alonso me ekipin McLaren.

Kualifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kualifikimet ishin të dominuara nga pilotët e ekipit McLarens, Hamilton dhe Fernando Alonso. Në rundin e parë të kualifikimeve Hamilton arriti kohën e parë, për herë të parë në sezon dhe në karierën e tij. Felipe Massa nga ekipi Ferrari u kualifikua si i treti më i shpejti, kurse bashkëpiloti Kimi Räikkönen bëri një gabim dhe u ndesh me mbrojtëset anësore të pistës gjat rundit të dytë të kualifikimeve, dëmtimi nuk mundej të riparohej kështu që ai u rradhit si i gjatëmbëdhjeti për të fillar garën. David Coulthard u dënua për shkak të pritjes së pilotit Heikki Kovalainen dhe mbeti të paraqitje në garë si i trembëdhjeti.[1]

Në rundin e tretë Giancarlo Fisichella arriti kohën e katër më të mirë duke u rradhitur në radhën e dytë të fillimit të garës. Nico Rosberg me ekipin e tij Williams u radhit si i pesti për të filluar garën. Në majë të rradhitjes për garë u radhitën Alonso, Hamilton dhe piloti i Ferrarit Filipe Massa.

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katër pilotët e parë ashtu si arritën në kualifikimet për të filluar garën në atë radhë dhe mbaruan garën. Në këtë garë Hamilton vazhdon të therjes së rekordit si debitues sezonal duke arritur pesë podiume rradhazi nga të cilat 4 vende të dyta rradhazi.

Rezultatet e kualifikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KUALIFIKIMET
Pozita Piloti Ekipi Pjesa e parë Pjesa e dytë Pjesa e tretë
1 Flag of Spain.svg Fernando Alonso McLaren-Mercedes 1:16.059 1:15.431 1:15.726
2 Flag of England.svg Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:15.685 1:15.479 1:15.905
3 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari 1:16.786 1:16.034 1:15.967
4 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Renault 1:17.596 1:16.054 1:16.285
5 Flag of Germany.svg Nico Rosberg Williams-Toyota 1:16.870 1:16.100 1:16.439
6 Flag of Australia.svg Mark Webber Red Bull-Renault 1:17.816 1:16.420 1:16.784
7 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld BMW Sauber 1:17.385 1:15.733 1:16.832
8 Flag of Poland.svg Robert Kubica BMW Sauber 1:17.584 1:15.576 1:16.955
9 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Honda 1:17.244 1:16.454 1:17.498
10 Flag of England.svg Jenson Button Honda 1:17.297 1:16.457* 1:17.939
11 Flag of Austria.svg Alexander Wurz Williams-Toyota 1:17.874 1:16.662
12 Flag of Italy.svg Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 1:16.720 1:16.703
13 Flag of England.svg David Coulthard Red Bull-Renault 1:17.204 1:16.319*
14 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Toyota 1:17.686 1:16.988
15 Flag of Finland.svg Heikki Kovalainen Renault 1:17.836 1:17.125
16 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari 1:16.251 pa kohë
17 Flag of England.svg Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:18.250
18 Flag of the United States.svg Scott Speed Toro Rosso-Ferrari 1:18.390
19 Flag of Germany.svg Adrian Sutil Spyker-Ferrari 1:18.418
20 Flag of Germany.svg Ralf Schumacher Toyota 1:18.539
21 Flag of Japan.svg Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:18.554
22 Flag of the Netherlands.svg Christijan Albers Spyker-Ferrari pa kohë

Rezultatet e garës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Ngecja Lëvizje Pikë
1 1 Flag of Spain.svg Fernando Alonso McLaren-Mercedes 78 1:40:29.329 1 10
2 2 Flag of England.svg Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 78 +4.095 2 8
3 5 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari 78 +69.114 3 6
4 3 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Renault 78 +1 xhiro 4 5
5 10 Flag of Poland.svg Robert Kubica BMW Sauber 77 +1 xhiro 8 4
6 9 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld BMW Sauber 77 +1 xhiro 7 3
7 17 Flag of Austria.svg Alexander Wurz Williams-Toyota 77 +1 xhiro 11 2
8 6 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen Ferrari 77 +1 xhiro 16 1
9 19 Flag of the United States.svg Scott Speed Toro Rosso-Ferrari 77 +1 xhiro 18
10 8 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Honda 77 +1 xhiro 9
11 7 Flag of England.svg Jenson Button Honda 77 +1 xhiro 10
12 16 Flag of Germany.svg Nico Rosberg Williams-Toyota 77 +1 xhiro 5
13 4 Flag of Finland.svg Heikki Kovalainen Renault 76 motori 15
14 14 Flag of England.svg David Coulthard Red Bull-Renault 76 +2 xhiro 13
15 12 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Toyota 76 +2 xhiro 14
16 11 Flag of Germany.svg Ralf Schumacher Toyota 76 +2 xhiro 20
17 22 Flag of Japan.svg Takuma Sato Super Aguri-Honda 76 +2 xhiro 21
18 23 Flag of England.svg Anthony Davidson Super Aguri-Honda 76 +2 xhiro 17
Pilotët që nuk mbaruan garë
19 21 Flag of the Netherlands.svg Christijan Albers Spyker-Ferrari 70 22
Ret 20 Flag of Germany.svg Adrian Sutil Spyker-Ferrari 53 19
Ret 15 Flag of Australia.svg Mark Webber Red Bull-Renault 17 6
Ret 18 Flag of Italy.svg Vitantonio Liuzzi Toro Rosso-Ferrari 2 12

Shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 2007
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Monako | Kanada | SHBA | Francë | Angli | Evropë | Hungari | Turqi | Itali | Belgjikë Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Fernando Alonso | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Robert Kubica | Heikki Kovalainen Giancarlo Fisichella | Nico Rosberg | David Coulthard | Alexander Wurz | Mark Webber | Jarno Trulli | Sebastian Vettel Jenson Button | Ralf Schumacher | Takuma Sato | Vitantonio Liuzzi | Adrian Sutil | Rubens Barrichello | Scott Speed Kazuki Nakajima | Anthony Davidson | Sakon Yamamoto | Christijan Albers | Markus Winkelhock
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | Renault | Williams | Red Bull | Toyota | Toro Rosso | Honda | Super Aguri | Spyker | McLaren

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Formula 1 - Faqja Zyrtare. Largimi i pilotit Coulthard i mundësoi pilotit Jenson Button të paraqitet në rundin final të kualifikimit.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]