Çordatë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Çordatët
Vargu kohor: Faza Kambriane 2 - Holoceni,
525–0 Ma
Kryptopterus.jpg
Peshku prej xhami (Kryptopterus vitreolus) është një ndër speciet e pakta që ka një shtyllë kurrizore të dukshme.
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Nënmbretëria: Eumetazoa
Mbifilumi: Deuterostomia
Filumi: Chordata
Haeckel, 1874[1]
Nëngrupet

Gjithashtu shiko tekstin

Një Çordatë (në anglisht: Chordate) është një kafshë që i përket filumit Chordata; çordatët posedojnë një kurriz nervor dorsal dhe një bisht post-anal, për të paktën një periudhë të ciklit të tyre të jetës. Çordatët formojnë një embrion gjatë fazës së zhvillimit. Ato janë gjithashtu smetrikisht kolomatë me segmentim metamerik dhe një sistem qarkullimi. Në rastin e çordatëve të vertebrorëve, notoçordët[a] zakonisht zëvendësohen me një kolonë vertebrale gjatë zhvillimit.

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Notoçordi është një shufër elastike e bërë nga një material i ngjashëm me kërcin.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Haeckel, E. (1874). Anthropogenie oder Entwicklungsgeschichte des Menschen. Leipzig: Engelmann.
  2. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).

C Puzzle.png Ky artikull është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirësimin e këtij artikulli!