Çrregullimi civil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një protestues me një koktej molotovKiev, Ukrainë, më 18 shkurt 2014.

Çrregullimi civil, i njohur gjithashtu si trazirë civile ose trazirë sociale është një situatë që lind nga një akt masiv i mosbindjes civile (siç është një demonstrim, trazirë, grevë ose tubim i paligjshëm) në të cilin zbatimi i ligjit ka vështirësi në ruajtjen e autoritetit të tyre.[1][2]

Shkaqet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çdo numër i gjërave mund të shkaktojë çrregullim civil, pavarësisht nëse është një shkak i vetëm ose një kombinim shkaqesh; megjithatë, shumica lindin nga ankesat politike, pabarazitë ekonomike, mosmarrëveshjet sociale, por historikisht kanë qenë rezultat i shtypjes së gjatë nga një grup njerëzish ndaj një tjetri.

Çrregullimi civil që lind nga ankesat politike mund të përfshijë një sërë ngjarjesh, nga një protestë e thjeshtë deri te një mosbindje civile masive. Këto ngjarje mund të jenë spontane, por edhe të planifikuara. Këto ngjarje mund të bëhen të dhunshme kur agjitatorët dhe zbatuesit e ligjit reagojnë tepër.

Çrregullimi civil në histori ka lindur nga mosmarrëveshjet ekonomike, arsyet politike (të tilla si në kundërshtim me forcat qeveritare shtypëse ose tiranike), opozita fetare, shtypja racore dhe mosmarrëveshjet sociale midis rasteve të ndryshme gjatë historisë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Field Manual No. 19-15: Civil Disturbances" (PDF). United States Army. Marrë më 3 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Glossary: Civil Disturbance. Federal Emergency Management Agency. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)