Jump to content

École nationale de la statistique et de l'administration économique

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

"École nationale de la statistique et de l'administration économique" (ENSAE) Është një nga universitetet elitare më selektive dhe prestigjioze në Francë, i njohur si grandes écoles dhe është anëtar i IP Parisit (Institut Polytechnique de Paris)[1]. ENSAE njihet si shkolla e degës së Politeknikut të Parisit në Paris në statistikat, shkencën e të dhënave dhe mësimin e makinerive. Është një nga shkollat ​​kryesore të statistikave dhe trajnimit ekonomik në Francë.[2]

Të diplomuar të famshëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Vladimir Misja, qenë arsimtar, akademik dhe autor i disa monografive dhe teksteve universitare
  1. ^ About us
  2. ^ Au sein de ParisTech, l’ENSAE a affirmé son identité singulière d’école d’ingénieurs

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]