Édouard Roche

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Édouard Roche
Édouard Roche
U lind në(1820-10-17)17 tetor 1820
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Kombësiafrancez
ShkollimiUniversity of Montpellier
Njohur përSfera Roche, Kufiri Roche, Lobi Roche
Karriera shkencore
FushatMatematikë, astronomi

Édouard Albert Roche (17 tetor 1820 – 27 prill 1883) ishte një astronom dhe matematikan francez, i cili është i njohur mirë për punën e tij në fushën e mekanikës qiellore. Emri i tij i është dhënë koncepteve si Sfera Roche, Kufiri Roche dhe Lobi Roche. Ai gjithashtu ishte autor i punimeve në meteorologji.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roche u lind në Montpellier, dhe studioj në Universitetin e Montpellier, duke marrë titullin D.Sc. në vitin 1844 dhe më vonë u bë profesor në institucionin e njëjtë, ku ka punuar në Faculté des Sciences duke filluar nga viti 1849.[1] Roche bëri një studim matematik të hipotezës nebulare të Laplace's dhe prezantoi rezultatin e tij një një seri të punimeve në Akademinë e Montpellier nga caktimi deri në vitin 1877. Më e rëndësishmja ishte për kometat (1860) dhe vet hipoteza nebulare (1873).

Punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Punimet e Roche janë në frëngjisht.

Lista e punimeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Lista e punimeve[lidhje e vdekur], në on the site of the Académie des sciences (31 items) (Includes—unnumbered—works commenting that of Roche. Also includes works in meteorology)
  • Liste des œuvres de M. Édouard Roche, p. 33, at Google Books, in Mémoires de la Société des sciences, de l'agriculture et des arts de Lille, 1885 (34 items)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Brush, Stephen G. (1996), A History of Modern Planetary Physics: Nebulous Earth, vëll. 1, Cambridge University Press, fq. 96, ISBN 0521441714 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)